سرویس اپراتورها ۱۳۹۸/۳/۳ - ۲۰ : ۲۱ شماره: 17735
«شاهکار» احراز هويت کاربران
اطلاع از تعداد سيم‌کارت‌هاي تلفن همراه، سرويس‌هاي مخابراتي شامل اينترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌هاي تلفن همراه به نام مشترکين از جمله سرويس‌هاي "شاهکار" است و در آينده امکان احراز هويت در نظام بانکي و پرداخت نيز از طريق اين سامانه فراهم خواهد شد.

ticnews- سامانه شاهکار (شبکه احراز هويت کاربران ارتباطي) يک واسط بين اپراتورهاي مخابراتي و مراجع تطبيق هويت است. اپراتورها پيش از ارائه سرويس به مشترکين خود، از طريق اين سامانه، هويت مشترکين را از نظر حقيقي يا حقوقي، ايراني يا خارجي بودن صحت‌سنجي مي‌کند و در صورت تأييد درستي اطلاعات در سامانه، اپراتور اجازه ارائه سرويس به مشترکين را دارد.

اين سامانه در پي مصوبه شوراي عالي فضاي مجازي به منظور تأمين کامل حريم خصوصي و امنيت اطلاعات کاربران در فضاي مجازي و حقيقي در سال 1394 راه‌اندازي و به تدريج سرويس‌هاي مختلف به آن اضافه شد. همچنين در ماه‌هاي گذشته، شاهکار به نرم‌افزار دولت همراه متصل شد که اين نرم‌افزار از سايت دولت همراه به آدرس MOB.GOV.IR و اپ مارکت‌هاي ايراني قابل دانلود و نصب است.

شاهکار چه خدماتي ارائه مي‌دهد؟

تطبيق شناسه سرويس و شناسه هويتي از قابليت‌هاي سامانه شاهکار است که با مشخص شدن صاحبان سرويس‌هاي ارتباطي در اين سامانه، خدمات از هر سرويس ارتباطي به صاحب همان سرويس ارائه مي‌شود. با ايجاد اين امکان هيچ فردي حق استفاده از شماره همراه فرد ديگري براي ثبت‌نام در نرم‌افزار دولت همراه، نرم‌افزارهاي موبايل بانک، پرداخت آنلاين، ثبت آگهي فروش، فروشگاه‌هاي آنلاين و ساير نرم‌افزارهايي که حريم خصوصي در آن‌ها مطرح است و يا امکان تقلب و کلاهبرداري در آن‌ها وجود دارد را نخواهد داشت.

اطلاع به مشترکين درباره ثبت سرويس‌هاي ارتباطي به نام آن‌ها، يکي ديگر از سرويس‌هاي سامانه شاهکار است و درصورت ثبت هرگونه سرويس ارتباطي در اپراتورهاي مخابراتي با شناسه هويتي مشترکان، ثبت اين سرويس در قالب پيامک با سرشماره cra.ir به تمامي خطوط تلفن همراه به نام مشترک اطلاع‌رساني مي‌شود. همچنين اطلاع از تعداد سيم‌کارت‌هاي تلفن همراه، سرويس‌هاي مخابراتي شامل اينترنت پرسرعت ثابت (ADSL، TD-LTE، وايرليس و …)، تلفن ثابت، اطلاع از شماره‌هاي تلفن همراه به نام مشترکين نيز از سرويس‌هاي جانبي شاهکار است.

احراز هويت با شاهکار در نظام بانکي

اخيراً حسين فلاح جوشقاني -رئيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي- درباره وضعيت بهره‌برداري از سامانه شاهکار در نظام بانکي و پرداخت گفته بود که در چند ماه اخير نشست‌هايي از سوي بانک مرکزي و شبکه بانکي با وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي برگزار شد تا شبکه بانکي و پرداخت بتواند از زيرساخت سامانه شاهکار به منظور احراز هويت مشتريان با ويژگي‌هاي خاص و قيمت معقول استفاده کند؛ در همين راستا بايد توافقي ميان بانک مرکزي و سازمان تنظيم مقررات ارتباطات منعقد مي‌شد که در نهايت با پيگيري‌هاي انجام شده، توافقات انجام شده است.

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات همچنين اظهار کرده بود که با توجه به توافق انجام شده به زودي استفاده از سامانه شاهکار در نظام بانکي و پرداخت عملياتي مي‌شود؛ با اين توافق، نظام بانکي و پرداخت کشور مي‌تواند از داده‌هاي سامانه شاهکار براي مسئله احراز هويت استفاده کند و عمليات مطابقت کد ملي با شماره تلفن انجام شود که مي‌تواند احراز هويت را با سرعتي بالا و با دقت به منظور جلوگيري از فعاليت کلاهبرداران انجام دهد.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 0
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي