سرویس وبگشت ۱۳۹۶/۴/۲۰ - ۱۴ : ۱ شماره: 15005
ثبت سند خودرو توسط پليس قانوني است و نيازي به حضور در دفترخانه اسناد نيست
سخنگوي ناجا با اعلام قانوني بودن سند خودروي صادره از طرف پليس، اعلام کرد نيازي به حضور در دفترخانه ثبت اسناد جهت نقل و انتقال خودرو نيست.

وايمکس نيوز- سردار سعيد منتظرالمهدي، سخنگوي نيروي انتظامي در پي ابهامات ايجادشده در زمينه ثبت سند خودرو ميان اعضاي کانون سردفتران و دفترياران، با اعلام اين مطلب که سند خودروي صادره از طرف پليس رسميت دارد و نيازي به حضور در دفترخانه جهت تأييد اين سند نيست، به خبرنگاران گفت:

بر اساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي گفتار و عمل پليس در زمينه ثبت سند خودرو کاملا قانوني است. طي مکاتبه‌اي که فرمانده نيروي انتظامي با مجلس شوراي اسلامي در زمينه تعيين تکليف قانوني حوزه اختيارات اين فرماندهي در ثبت سند خودرو داشته‌اند، مجلس محترم رأي به صحت گفتار و عمل پليس داده است. بنا به اعلام نظر معاون قوانين مجلس و بر اساس ماده 22 قانون حمل و نقل و عبور کالاهاي خارجي از خاک جمهوري اسلامي ايران تمامي وظايف مرتبط با صدور گواهينامه رانندگي، اسناد مالکيت و پلاک خودرو به عهده نيروي انتظامي است.
سخنگوي ناجا در ادامه افزود:

با توجه به اينکه در ماده 29 قانون تخلفات رانندگي که در سال 1389 به تصويب مجلس رسيد و ماده 47 قانون ثبت اسناد کشور تنها به اموال غيرمنقول جهت ثبت رسمي اشاره شده است، لذا قانوني مبني بر الزام مراجعه به دفترخانه ثبت اسناد رسمي جهت نقل و انتقال خودرو وجود ندارد. از سوي ديگر، ماده 1287 قانون مدني نيز به‌ صراحت اعلام کرده است که سند خودرويي که توسط پليس صادر شده کاملا رسمي بوده و در محاکم قضايي نيز به‌عنوان سند رسمي قابل استناد است.
سردار منتظرالمهدي اعلام کرد که پليس همواره به قانون و قانون‌مداري پايبند بوده و آن را در رأس فعاليت‌هاي خود لحاظ کرده است. به گفته وي پليس با اينکه هيچ‌گونه منفعتي از بحث ثبت سند خودرو و تعويض پلاک ندارد و تمامي مبالغ پرداختي توسط مردم عزيزمان مستقيما به خزانه کل کشور نزد بانک ملي واريز مي‌شود؛ اما همواره ارائه خدمات بهتر در جهت رفاه حال مردم عزيز کشورمان و کاهش هزينه و وقت آن‌ها را بر خود واجب مي‌داند.

منبع: مهر

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 15005
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي