سرویس شهر هوشمند ۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - ۱۵ : ۳۷ شماره: 16404
راهبري شهرهاي هوشمند جهان در دست کيست؟
نوکيا با معرفي برنامه‌هاي ويژه‌اي که براي مديريت شهرهاي هوشمند دارد، قصد دارد روند رو به رشد شهرهاي هوشمند در جهان را سرعت ببخشد.

وايمکس نيوز- شرکت فنلاندي نوکيا به‌عنوان يکي از اپراتورهاي مطرح جهان، در تلاش است تا تجهيزات و زيرساخت‌هاي لازم براي توسعه شهرهاي هوشمند و اينترنت اشياء را فراهم بياورد.

نوکيا که به تازگي اعلام کرده بود قصد دارد در زمينه گسترش و توسعه شهرهاي هوشمند تلاش‌هاي بيشتري کند و در همين راستا مي‌خواهد زيرساخت‌هاي مورد نياز براي نخستين شهرهاي هوشمند در جهان را تامين کند، حالا با معرفي برنامه‌هاي جديد خود در مديريت شهر هوشمند، قصد دارد مديريت سيستم‌هاي نظارت ويديويي، شبکه و سنسورهاي اينترنت اشيا را تسهيل کرده و سرعت ببخشد.

امروزه غول‌هاي تکنولوژي و اپراتورهاي بزرگ همچون نوکيا، هواوي، ورايزن و سيسکو مديريت و راهبري شهرهاي هوشمند را هدف اصلي خود قرار داده‌اند، به گونه‌اي که موسسه IDC برآورد کرده است اين پيشگامان تا سال 2021 ميلادي حدود 135 ميليارد دلار در زمينه ساخت شهرهاي هوشمند در جهان هزينه کنند.

اينترنت اشياء و شهر هوشمند دو واژه‌اي است که از اين پس بيشتر به گوش خواهد رسيد، چراکه امروزه شرکت‌هاي فعال در زمينه علم و تکنولوژي با همکاري اپراتورهاي مخابراتي با همکاري‌هاي خود مي‌خواهند روياي شهر هوشمندي را که تمامي اشياء و وسايل آن به اينترنت مجهزند و کارها با سرعت بسياري قابل انجام خواهد بود، محقق کنند.

اينترنت اشياء ( IoT ) به معني يک شبکه جهاني از اشياء مرتبط و متصل است که هر يک داراي آدرس مختص به خود بوده و بر اساس قراردادهاي استانداردشده‌اي با يکديگر در ارتباط هستند.

اين سيستم جديد کنترل از راه دور و کنترل هوشمند اشياء و دستگاه‌ها امروزه در کشورهاي توسعه‌يافته‌اي همچون کره جنوبي در سيستم‌هاي اداري و همچنين وسايل منزل بسيار مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

اينترنت اشياء در وهله اول در استفاده از زمان موجب صرفه‌جويي مي‌شود که به تبع آن در حوزه‌هاي مربوط به انرژي نيز صرفه‌جويي اتفاق مي‌افتد. اين فناوري مي‌تواند در ساختمان‌ها و مجتمع‌هاي بزرگ براي استفاده درست و تنظيم مصرف انرژي، در کنترل سيستم‌هاي هوشمند، سلامت و بهداشت، ترافيک، کشاورزي، حمل و نقل و نيز مورد استفاده قرار بگيرد.

از آنجا که نوکيا از سالها پيش به فکر ايجاد زيرساخت‌هاي لازم به برقراري و راه‌اندازي فناوري شبکه اينترنت 5G بوده است و حالا شرکت‌هاي بسياري در اين خصوص تلاش مي‌کنند، بنابراين تلاش‌هاي نوکيا براي ايجاد و مديريت شهرهاي هوشمند چندان دور از ذهن نيست و مي‌توان انتظار داشت که راهبري شهرهاي هوشمند در جهان در آينده نه چندان دور در دستان نوکيا باشد.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16404
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي