سرویس کسب و کار ۱۳۹۷/۲/۱۴ - ۱۸ : ۹ شماره: 16533
پيش‌بيني قيمت‌ها در بازار رايانه و تبلت
در حاليکه بازار رايانه و تبلت به واسطه نوسانات اخير ارزي در رکود به سر مي‌برد و مشتريان منتظر کاهش قيمت هستند، رئيس اتحاديه فناوران رايانه مي‌گويد قيمت‌گذاري محصولات در اين بازار با دلار ???? توماني انجام و پيش‌بيني مي‌شود با توجه به توقف محصولات در گمرکات کشور در پي عطف به ماسبق شدن قانون تک‌نرخي ارز براي کالاهايي که در گذشته از طريق صرافي هزينه آن‌ها پرداخت شده، قيمت‌ها افزايش يابد.

وايمکس نيوز- سال 97 را تا به اينجاي کار مي‌توان سال تحولات ارزي نام نهاد، زيرا بعد از تعطيلات نوروز بازار نوسانات شديدي را به خود ديد که اين نوسانات تأثير مستقيم بر بازارهاي مختلف به ويژه بازارهايي که نياز خود را از طريق واردات تأمين مي‌کنند، خواهد داشت لذا با تصميم دولت دلار تک نرخي به قيمت 4200 تومان اعلام شد اما گفته‌هاي رسيده از بازار گوياي اين است که که برخي از شرايط سوءاستفاده و محصولات را احتکار کرده‌اند و اين موضوع يکي از دلايل عدم کاهش قيمت در بازارهاي مختلف است.

يکي از بازارهايي که قيمت محصولات آن مستقيماً با ارز تعيين مي‌شود، بازار رايانه و تبلت است که در رابطه با شرايط فعلي اين بازار، محمدمهدي ميرمهدي- رئيس اتحاديه فناوران رايانه - به ايسنا گفت: تک نرخي شدن دلار در مبناي 4200 تومان تصميم بسيار خوبي بود و شرط موفقيت آن اختصاص ارز با اين رقم براي تمام کالاهاست.

او ادامه داد: در شرايط فعلي واردکنندگاني که قبل از تک نرخي شدن دلار فرآيند واردات خود را انجام داده‌اند و محصولات در گمرکات ايران و امارات قرار دارد با مشکل ترخيص کالا مواجه هستند، زيرا گمرگ ايران با تک نرخي شدن ارز تنها ثبت سفارش و ترخيص کالا با شرايط بانکي را مي‌پذيرد.

وي با بيان اينکه گمرک واردات کالاهايي که قبل از اجرايي شدن تک نرخي ارز مبالغ آن را از طريق صرافي‌ها پرداخت شده است را عطف به ماسبق کرده است، گفت: گمرک در سال 1397 کالاهايي که در سال گذشته و با تعرفه سال 1396 وارد کشور شده با افزايش تعرفه به دنبال دريافت مابه التفاوت تعرفه است.

مشتريان منتظر کاهش قيمت

ميرمهدي در رابطه با قيمت محصولات در شرايط فعلي که نرخ دلار کاهش يافته است، بيان کرد: قيمت تمام شده محصولات وارداتي در محدوده 6200 تومان تعيين شد، زيرا هزينه‌هاي جابجايي پول در ايران بسيار زياد است و در حال حاضر که نرخ دلار 4200 تومان تعيين شده حدود 10 درصد کارمزد پرداخت مي‌شود که قيمت تمام شده هر دلار آمريکا حدود 4500 تومان خواهد بود.

رئيس اتحاديه فناوران رايانه  تصريح کرد: واردکنندگان به دليل آنکه محصولات گذشته خود را با ارز به نرخ بالا وارد کرده‌اند و دلار با نرخ 4200 تومان دريافت نکرده‌اند، قيمت گذاري محصولات خود را با دلار 6000 توماني انجام مي‌دهند.

او يکي از بزرگترين معضلات بازار رايانه و تبلت را نبود تقاضا از سوي مشتري اعلام کرد و گفت: به دليل نوسانات اخير ارز، مشتري بر اين عقيده است که قيمت محصولات کاهش نيافته و در انتظار افت قيمت در بازار است.

ميرمهدي با اشاره به اينکه قيمت محصولات در حال حاضر تا حدودي افت کرده است، گفت: قيمت محصولات در شرايط فعلي عموماً با نرخ دلار کمتر از 5000 تومان تعيين مي‌شود اما به دليل آنکه با توجه به قوانين و عملکرد گمرک کشور، محصولات جديد در انبار و گمرکات متوقف شده‌اند احتمال افزايش قيمت وجود دارد.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16533
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي