سرویس کسب و کار ۱۳۹۷/۳/۱۲ - ۱۰ : ۱۱ شماره: 16624
علت خودداري فروشنده‌ها از عرضه کالاي IT
با قرار گرفتن کالاهاي ‌فاوا در بخش کالاهاي لوکس، ارائه ارز دولتي به فعالان اين بازار در حالي متوقف مي‌شود که واردکنندگان نه تنها نمي‌توانند با استفاده از ارز آزاد يا اعتبار مدتي کالا وارد کنند، بلکه گمرگ نيز تنها ثبت سفارش و ترخيص کالا با شرايط بانکي را مي‌پذيرد و کالاهايي که پيش‌تر وارد شده‌اند نيز، پشت سد گمرک ماندند.

وايمکس نيوز- يکي از حوزه‌هاي متاثر از نوسانات نرخ ارز، واردات کالاهاي فناوري اطلاعات و ارتباطات (فاوا) است. در حالي که با سياست جديد دولت مقرر شد نرخ رسمي دلار 4200 تومان در نظر گرفته و نرخ‌هاي ديگر قاچاق محسوب شود، اما واردکنندگان کالاهاي آي‌تي مدعي‌اند نه تنها دلار 4200 دولتي به راحتي در دسترس آن‌ها قرار نمي‌گيرد، بلکه براي واردات کالا با نرخ آزاد هم با مشکل مواجهند و اين موضوع بعضا افزايش قيمت و کمبود کالا را سبب شده است.

يکي از کالاهاي فاوا که در بازار با مشکل مواجه شده، لپ‌تاپ است که مستقيما با استفاده از ارزهاي خارجي خريداري مي‌شود. اگرچه روزهاي انتهايي سال گذشته، با خبر کاهش نرخ واردات آن، انتظار مي‌رفت با کاهش قيمت مواجه باشيم؛ اما نوسانات نرخ ارز و گران شدن دلار، تاثير اين کاهش تعرفه را خنثي کرد و موجب شد نه تنها لپ‌تاپ ارزان نشود، بلکه به گفته متقاضيان برخي از انواع آن در بازار به زحمت يافت مي‌شود.

کالاهاي آي‌تي از گمرک ترخيص نمي‌شوند

گمرگ ايران با تک‌نرخي شدن ارز، تنها ثبت سفارش و ترخيص کالا با شرايط بانکي را مي‌پذيرد. در اين زمينه سيدمهدي ميرمهدي -رئيس صنف اتحاديه فناوران رايانه- با اشاره به افزايش بالغ بر 50 درصدي کالاهاي آي‌تي در يک ماه اخير، اظهار کرده بود: ثبت سفارش اين کالاها از همان زمان اعلام دلار 4200 توماني در 20 فروردين، متوقف شده است و واردکنندگان ما نتوانستند چه با دلار 4200 تومان و چه قيمتي بالاتر کالا وارد کنند.

از طرفي محصولاتي که پيش از اين وارد شده‌اند، پشت سد گمرک ماندند و اجازه ترخيص به آن‌ها داده نمي‌شود، فعالان بازار در اين باره مي‌گويند بانک مرکزي اعلام کرده واردکنندگان حق ندارند واردات از طريق بدون انتقال ارز و اعتبار مدتي هم انجام دهند. در صورتي که در صنف ما بعضا از سه تا شش ماه از اعتبار مدتي استفاده مي‌کردند. ما درخواست داريم دولت اجازه دهد بدون انتقال ارز کالا بياوريم و حداقل از اعتباري که داريم استفاده کنيم تا کالا وارد کشور شود و مردم استفاده کنند.

واردکنندگان کالاهاي آي‌تي سردرگمند

اما در اين راستا محمدباقر اثني‌عشري -رئيس سازمان نظام صنفي رايانه‌اي- هم در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: برخي از شرکت‌ها با اعتبار خودشان بدون اين‌که وجهي پرداخت کنند، با طرف خارجي‌ کار مي‌کردند و کالاها به واسطه اعتبار آنها و آشنايي‌شان با شرکت‌هاي خارجي، وارد گمرک شده است. پيش از اين از طريق بانک و صرافي اين پول پرداخت مي‌شد، اما اکنون نرخ ارز تغيير کرده و آنها نمي‌دانند چه کار کنند.

وي درباره مشکلات پرداختي واردکنندگان توضيح داد: از طرفي ارزي براي اين کالاها تخصيص نيافته و طرفي حواله ارز آزاد قاچاق حساب مي‌شود و جرم است. در عين حال اگر پول طرف مقابل را ندهند، اعتبار شرکت و کشور زيرسوال مي‌رود. به همين دليل همه دچار يک سردرگمي هستند. ‌اگر بخواهند کالاها را با ارز آزاد حواله کنند، به نوعي جرم محسوب مي‌شود و نکته‌ي ديگر اين‌که نمي‌دانند چه‌طور بايد قيمت‌گذاري کنند. اين انتظار در بازار، افزايش قيمت و کمبود کالا را در درازمدت منجر مي‌شود.

چرا فروشندگان کالا نمي‌فروشند؟

اثني‌عشري در پاسخ به اينکه علت خودداري فروشنده‌ها از عرضه کالا چيست، توضيح داد: صنعت آي‌تي اين طور نيست که کسي کالايش را درازمدت نگه دارد که بعدا گران شود و بفروشد. اما در حال حاضر اگر شما از يک واردکننده کالايي بخواهيد، نمي‌داند با چه نرخي به شما بفروشد. اگر با دلار 4200 حساب کنند، معلوم نيست با همان نرخ بتواند دلار بگيرد و در صورت دريافت دلار 7000 توماني، ضرر مي‌کند؛ اگر هم با دلار 7000 توماني کالايش را بفروشد و بعد دلار 4200 بگيرد، گرانفروشي کرده است.

رئيس سازمان نظام صنفي رايانه‌اي با بيان اينکه سازمان به وزارت ارتباطات درخواست داده بودجه‌اي را به اين جنس کالاها اختصاص دهد تا مساله حل شود، افزود: اگر شفاف‌سازي شود و بگويند تمام کالاهاي آي‌تي ارز آزاد بگيرند و قيمت‌ها را بر مبناي آن محاسبه کنند، شايد ابتدا شاهد افزايش قيمت باشيم اما بعد ثابت مي‌شود؛ يا اينکه دلار 4200 توماني را در دسترس قرار دهند که در آن صورت باشد تغيير قيمتي آنچناني نخواهيم داشت و ديگر کسي در بازار گران‌فروشي نمي‌کند.

در هر حال با قرار دادن کالاهاي ‌آي‌تي در بخش کالاهاي لوکس، ارائه ارز دولتي به فعالان اين بازار متوقف شد و اين موضوع مورد انتقاد فعالان حوزه فناوري اطلاعات قرار گرفته، زيرا کالاهاي آي‌تي در حقيقت پيشران اقتصاد محسوب مي‌شوند. با روند صعودي نرخ ارز، قاچاق محسوب شدن واردات با ارزي غير از آنچه از بانک مرکزي تخصيص داده شود و در دسترس نبود ارز دولتي 4200 توماني، کمبود کالاي آي‌تي در بازار و افزايش قيمت را سبب شده است. اکنون انتظار مي‌رود در چنين شرايطي حداقل خواسته‌هاي صنف در نظر گرفته شود تا بازار کالاهاي آي‌تي به ثبات برسد و مشکلات واردکنندگان، بازار و نيازمندان به اين کالا حل شود.

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16624
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي