سرویس کسب و کار ۱۳۹۷/۴/۱۲ - ۱۵ : ۳۶ شماره: 16699
معاون فناوري و نوآوري وزير ارتباطات: شتاب دهنده هاي استاني تا 50 درصد آورده مالي تسهيلات دريافت مي کنند
معاون فناوري و نوآوري وزارت ارتباطات با اشاره به تلاش هاي در يکسال اخير وزارت ارتباطات براي ايجاد تسهيلات شکل دهي اجراي حقوقي شرکت هاي استارآپ و دانش بنيان افزود: تسهيلات بيمه اي و هم تسهيلات مالياتي، تسهيلات مربوط به تاسيس، تولد، شکل دهي و توسعه بازار اين شرکت ها و مصوبات حقوقي در جريان اجرا قرار گرفته و ما به تدريج اگر موارد ديگري پيش بيايد دنبال مي کنيم و همين الان طرحي در دولت به نام طرح« نو آفرين» در دست اجرا است که با تصويب آن اعلام عمومي مي شود.

وايمکس نيوز- نصرالله جهانگرد در نشست خبري معرفي زنجيره حمايتي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات از توليد کسب و کارهاي حوزه ICT گفت: وزارت ارتباطات با تدوين بسته حمايتي ا در 6 بعد پيوست فناوري، سفارش خريد، تامين مالي،توسعه بازارهاي داخلي و بين المللي، کمک هاي فني و اجرايي و حقوقي از توليد داخل حمايت مي کند.

وي با اشاره به تدوين پيوست فناوري در سه سال گذشته گفت: با مشارکت سازمان تنظيم مقررات و بر اساس مصوبه 163 سازمان تنظيم مقررات، ورود 19 کالا حوزه فناوري که مشابه داخلي دارند براي حمايت از توليد داخل ممنوع شده است تا شرکت هاي داخلي از ابن کالاها استفاده کنند.

معاون وزير ارتباطات با تاکيد بر اينکه به در پيوست فناوري مشارکت بنگاه هاي داخلي را براي خريد تجهيزات داخلي مورد توجه قرار داده ايم اظهار کرد: وزارت ارتباطات در پروژه هايي که مشارکت داشته است اين مورد را مد نظر قرار داده است بطور مثال در خريد استروژ و ذخيره ساز که جز اساسي شبکه هاي امروز و آينده کشور و از کالاهاي اساسي است از محصولات توليد داخل استفاده کرده‌ايم.

معاون وزير ارتباطات با بيان اينکه براي کنترل اپراتورها براي خريد تجهيزات داخلي کميته کنترلي تشکيل شده است گفت: بر طبق مصوبه 163 سازمان تنظيم مقررات کميته اي با عضويت رييس سنديکا براي نظارت بر خريد تجهيزات که اپراتورها تشکيل شده است.

وي افزود: در بخش توسعه بازارهاي داخلي علاوه بر نمايشگاه تلکام و الکامپ شرکت هاي استاني را کمک مي کنيم که به زودي سه استان شرقي و با ترکيب برخي ديگر از استان هاي کشور نمايشگاهي تخصصي معرفي ظرفيت IT ايران در افغانستان داشته باشيم و اين کار در کشورهاي ديگر هم با همکاري وزارت صمت و مرکز توسعه صادرات پيگيري مي‌شود.

جهانگرد در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به حمايت هاي فني و اجرايي  و حقوقي از استارت آپ ها، شتابدهنده ها  و شرکت داخلي گفت: مصوبه 163 سازمان تنظيم نحوه استفاده از ظرفيت نيروي انساني شرکت هاي داخلي، ظرفيت مشاوره و ظرفيت توليد مشترک را اعلام کرده است و يک کميسيون هم ناظر بر اين کار است.

وي با اشاره به تلاش هاي در يکسال اخير وزارت ارتباطات براي ايجاد تسهيلات شکل دهي اجراي حقوقي شرکت هاي استارآپ و دانش بنيان افزود: تسهيلات بيمه اي و هم تسهيلات مالياتي، تسهيلات مربوط به تاسيس، تولد، شکل دهي  و توسعه بازار اين شرکت ها و مصوبات حقوقي در جريان اجرا قرار گرفته و ما به تدريج اگر موارد ديگري پيش بيايد دنبال مي کنيم و همين الان طرحي در دولت به نام طرح« نو آفرين» در دست اجرا است که با تصويب آن اعلام عمومي مي شود.

جهانگرد با تاکيد به کمک هاي فني و اجرايي وزارتخانه براي ايجاد شرايط تست فني بسياري از محصولات داخلي را گفت: از طريق مرکز تحقيقات مخابرات در بسياري از دانشگاه ها آزمايشگاه هاي تست محصولات توليد داخل شکل گرفته است و از نظر اجرايي براي اپليکيشن ها و برنامه هايي که در داخل کشور توليد شده است ظرفيت فراهم کرده ايم که جديدترين آن براي شبکه هاي اجتماعي بومي بوده است که به همه آنها ظرفيت لينک بسيار بالاي را داده ايم که بتوانند سرويس خوبي را به مردم ارايه دهند و در ادامه آن توسعه و شکل دهي به پارک علمي و فناوري در تهران است، شکل دهي به کريدور علم و فناوري در پيام پ توسعه شکل دهي به پارک هاي استاني براي توسعه کسب و کار ديجيتال و توسعه اقتصاد ديجيتالي است که با  تصويب دولت اجرايي مي‌شود.

معاون فناوري و نوآوري وزارت ارتباطات با اعلام اينکه بخش تامين مالي از کمک هاي مقدماتي آغاز ميشود گفت:تامين مالي سيدماني يا کمک هاي مقدماتي با کمک صندوق اميد زير 15 ميليون تومان براي انواع آپ هاي تلفن همراه و ايده هاي جديد پرداخت ميشود. بعد از آن کمک هايي است که کمک مالي براي شکل R&D، توليد و توسعه کسب و کار که براي آن شوراها استاني تشکيل شده است که به تشخيص آنها و معرفي به تهران براي وام معرفي مي شوند و گروه سوم تامين مالي براي قراردادهاي بزرگي است که بنگاه هاي توليدي براي جريان نقدينگي نياز دارند که تا سقف 3 ميليارد تومان کمک شده و ميشود.

جهانگرد تصريح کرد: گروه چهارم که جديدا انجام شده در سطح استان ها مرکز شتابدهي در حال توسعه است براي کسب و کارهاي نو و استارآپ ها و سرمايه گذاري ريسک پذير در حد بنگاه هاي استاني شکل گرفته که ما به آنها براي توسعه کار تا 50درصد آورده اين شرکت ها از محل بودجه وجوه اداره شده به آنها وام بدهيم با زمان خواب مناسب و باز پرداخت راحت که بتوانند از اين منبع مالي در توسعه صنايع ريسک پذير استفاده کنند.

وي با اشاره به مساله فرهنگ سازي در سطح عموم و مديران براي ايجاد اعتقاد به استفاده از محصولات توليد داخل خاطر نشان کرد: بخش زيادي از اين فرهنگ سازي نيازمند مساعدت و همکاري رسانه ها و بايد با کمک يکديگر بتوانيم هم ارزش اينکار و اشاعه آن را در جامعه هدفگذاري کنيم.

معاون وزير ارتباطات گفت: در بحث کمک هاي فني و مشاوره اي در سال هاي گذشته مرکز تخصصي توانمند سازي کسب و کارهاي نو پا در سازمان فناوري اطلاعات شکل گرفته است که به استان ها نيز تسري يافته تا آنها بتوانند به طور مستقيم به توسعه اين بازارهاي حمايتي از کسب و کارهاي نو پاکمک کنند.

 

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16699
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي