سرویس کسب و کار ۱۳۹۷/۷/۷ - ۱۴ : ۱ شماره: 17037
شرکت‌هاي ارزش افزوده در دوراهي کلاهبرداري ?? ميلياردي يا خدمت!
اگرچه خدمات ارزش افزوده بايد با اطلاع مشترکين فعال شود، اما برخي از اين خدمات بدون اطلاع کاربران و توسط شرکت‌هاي ارزش افزوده فعال شده و بعضا هزينه‌هاي زيادي براي برخي کاربران داشته است.

وايمکس نيوز- خدمات ارزش افزوده (Value Added Services) که به اختصار VAS ناميده مي‌شوند، شامل مواردي غير از خدمات استاندارد اپراتورها مانند تماس صوتي و پيامک معمول است. در خدمات ارزش افزوده تلفن همراه ابزارهايي مانند پيامک، تماس و ديتاي مصرفي به‌عنوان ابزار ارايه خدمات استفاده مي‌شود. خدمات ارزش افزوده مي‌تواند توسط خود اپراتورها يا توسط شرکاي ثالثي که به‌عنوان تامين‌کننده‌ي محتوا (Content Provider) شناخته مي‌شوند، انجام شود.

مهم‌ترين موضوعات خدمات ارزش افزوده تلفن همراه، شامل مسابقات و راي‌گيري، خدمات تماس از دست رفته و صندوق پستي، تبليغات موبايلي، پرداخت موبايلي، تلويزيون آنلاين و  OTT، پخش يا دانلود موسيقي، زنگ انتظار تماس، بازي آنلاين، خدمات ورزشي و اطلاع‌رساني، خدمات استيکر و اين قبيل سرويس‌ها مي‌شود.

اگرچه استفاده از اين خدمات ارزش افزوده بايد اختياري و توسط کاربر انتخاب شود، اما به نظر مي‌رسد توسط برخي از شرکت‌هاي ارزش افزوده، کاربران به عضويت اين سرويس‌ها درآمده بودند و با توجه به اينکه اين خدمات معمولا هزينه‌هاي بالايي دارند، براي مثال ارسال يک پيامک ارزش افزوده به کاربر مي‌تواند حداقل 300 تومان هزينه داشته باشد، اين موضوع که ظاهرا موجب بالا رفتن قبض گوشي کاربران شده بود، نارضايتي آن‌ها را دربرداشته و واکنش وزير ارتباطات را هم برانگيخت.

محمدجواد آذري جهرمي با اشاره به اين نارضايتي‌ها اظهار کرده بود: به يک پرونده بزرگ تخلف در ارزش افزوده رسيده‌ايم. براي ما شفاف است که تخلفاتي انجام شده و وقتي کل پرونده به سرانجام رسيد، اعلام مي‌کنيم. يک باندي در حوزه ارزش افزوده وجود دارد که اختاپوسي است و گزارش آن را به مردم مي‌دهيم.

پس از آن نيز جهرمي از کلاهبرداري 22 ميليارد توماني شرکت‌هاي ارزش افزوده خبر داد و اعلام کرد: برخي از شرکت‌هاي ارزش افزوده در پنج ماه اخير حدود 22 ميليارد تومان از مردم کلاهبرداري کرده‌اند که خواسته‌ام وجوه اخاذي‌شده را ظرف 10 روز به مشترکين بازگردانند و پرونده براي سير قضايي به دادستاني ارسال شود.

در نهايت وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات از بازگشت مبالغ کسرشده از حساب دو ميليون مشترک همراه اول که بدون اطلاع در سرويس‌هاي ارزش افزوده عضو شده بودند، خبر داد و گفت: مجموع مبالغ کشف‌شده تاکنون بالغ بر حدود 35 ميليارد تومان بوده است. در مواردي ميزان مبالغ بازگشتي به مردم تا پنج ميليون ريال نيز بوده است.

وزير ارتباطات هم‌چنين در پاسخ به اظهار نظري درباره اينکه سود اين 35 ميليارد که بيش از يک سال در حساب همراه اول بوده چه مي‌شود، نيز بيان کرد: در حساب همراه اول نبوده بلکه در حساب شرکت‌هاي ارزش افزوده بوده. همراه اول نقش کليدي در برخورد با اين موضوع داشته. يکس سال هم نبوده و مربوط به پنج ماه اخير بوده است.

به هر صورت، بايد توجه داشت اگرچه کلاهبرداري‌هاي صورت‌گرفته از طرف شرکت‌هاي ارزش افزوده بوده است، اما صرف نظر از بازگشت هزينه‌هايي که از کاربران کلاهبرداري شده، اينکه اطلاعات کاربران چرا و چطور در اختيار اين شرکت‌ها قرار گرفته که بتوانند بدون اطلاع از کاربري، او را عضو سرويس‌هاي ارزش افزوده کنند، جاي پيگيري دارد.

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17037
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي