سرویس اينترنت ۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۲ : ۱ شماره: 17168
اينترنت پرسرعتي که سوخت مي‌شود!
در حالي‌که نزديک به يک سال از اعلام مصوبه جديد سرويس‌هاي پرسرعت غيرحجمي مي‌گذرد، وعده‌ اينترنت پرسرعت براي کاربران کم‌مصرف هنوز هم عملي نشده است.

وايمکس نيوز- زماني که محمدجواد آذري جهرمي - وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات - با نويد ايجاد يک فضاي رقابتي به نفع مصرف‌کننده نهايي بين شرکت‌ها، جدول تعرفه‌هاي اينترنت ثابت را مبتني بر مصرف منصفانه منتشر کرد، يکي از مهمترين اعتراضاتي که به اين تعرفه‌ها وارد شد، بي‌توجهي به کاربران کم‌مصرف بود که اينترنت با سرعت بالا و حجم کم مي‌خواستند و مجبور به پرداخت همان هزينه مصرف منصفانه بودند که متناسب با سرعت افزايش مي‌يافت.

صحبت از اينترنت غيرحجمي جايگزين در حوزه ثابت از اواخر دوره وزارت محمود واعظي در دولت يازدهم مطرح و حتي تعرفه‌هايي هم پيشنهاد شد که به دليل اعتراض مشترکان نسبت به حجم‌هاي ارائه‌ شده اجرايي نشد، در نهايت جهرمي تعرفه‌هاي اصلاح‌ شده را تحت عنوان سرويس‌هاي پر سرعت غيرحجمي، 23 آبان ماه سال گذشته اعلام کرد.

در ابتداي اجراي طرح اينترنت نامحدود و زمان اعلام تعرفه‌ها، مشخص شد اين اينترنت، آن‌طور که کاربران تصور مي‌کردند نامحدود نيست. يکي از اعتراضات کاربران از همان ابتداي مشخص شدن تعرفه‌هاي جديد که در ابتدا از آن تحت عنوان اينترنت نامحدود نام برده مي‌شد اما پس از مدتي به اينترنت غيرحجمي تغيير يافت، اين بود که طرح‌هاي قبلي بسيار به‌صرفه‌تر از اينترنت کنوني است.

اما آنچنان که وزير ارتباطات هم اذعان داشت، حدود 70 درصد کاربران، مصرف 7 تا 10 گيگابايتي را در ماه تجربه مي‌کنند و اين بدين معناست که به کاربران کم‌مصرف بي‌توجهي شده است. شايد اين تعرفه‌ها براي کاربري که به گفته خود در طول ماه مصرف اينترنت بالايي دارد، منصفانه باشد، اما براي کاربري که مي‌خواهد اينترنت با سرعت معقول داشته باشد و نياز به حجم بالايي ندارد، پرداخت همان هزينه به نظر منصفانه نيست.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در واکنش به اين موضوع،‌ همان زمان درباره اينترنت پر سرعت براي مشترکان کم‌مصرف، توضيح داد: دسته‌اي از مشترکين نياز به سرعت بالا دارند، در حالي‌که حجم مصرفي آن‌ها بالا نيست. براي اين دسته از مشترکين هرچند امکان استفاده از سرويس‌هاي موبايل وجود دارد اما شرکت‌هاي ارائه‌کننده خدمات ثابت براي حفظ اين مشترکين، ارائه بسته‌هاي رقابتي براي اين گروه را آغاز کرده‌اند.

جهرمي همچنين با بيان اين‌که در تعرفه جديد، مشترکين کم‌مصرف که پهناي باند بالا نياز دارند، فاقد انتخاب مناسب هستند، وعده داد براي رضايت اين دسته از کاربران، تا فروردين ماه پيشنهادهايي به نتيجه نهايي برسد؛ اين وعده عملي نشد تا زماني که حسين فلاح جوشقاني - رييس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي - اعلام کرد: به دليل نگراني‌ اپراتورها از اين‌که مشترکان کم‌مصرفي که سرعت بالا مي‌خواهند، به سمت اپراتورهاي ديگر بروند، در صورت موافقت وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، تغيير تعرفه‌هاي جديد براي مشترکان کم‌مصرف اينترنت توسط اپراتورهاي ارائه‌دهنده خدمات اينترنتي ابلاغ مي‌شود.

با گذشت زمان و عدم اعلام تعرفه براي مشترکان کم‌مصرف، رييس رگولاتوري بار ديگر درباره علت تاخير اظهار کرد: ما موضوع را بررسي کرديم و راهکار و پيشنهاداتي هم ارائه داديم، شرکت‌ها هم در بررسي‌هاي اوليه موافقت کردند، اما برخي از شرکت‌ها بحث‌هايي داشتند و گفتند بررسي بيشتري مي‌خواهند زيرا ممکن است اين موضوع، بازار را که تازه به يک تعادل و ثبات رسيده، تحت تاثير قرار دهد. بنابراين مقرر است بررسي بيشتري کنند و نتيجه را بعد از نهايي شدن اعلام کنند.

اين موضوع در حالي است که با گذشت يک سال از اعلام تعرفه‌هاي اينترنت پر سرعت ثابت و وعده‌هاي چندباره در راستاي توجه به کاربران کم‌مصرفي که خواستار سرعت بالا هستند، همچنان تعرفه‌هاي جديدي اعلام نشده و مشترکان کم‌مصرف همچنان علي‌رغم عدم نياز به حجم بالاي اينترنت، به دليل درخواست براي سرعت بالا هزينه‌هايي مشابه با کاربران عادي مي‌پردازند.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17168
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي