سرویس دولت الکترونيک ۱۳۹۷/۹/۱۱ - ۲۲ : ۳۰ شماره: 17245
هدف سال 1400 استفاده هر خانواده ايراني از حداقل يک خدمت دولت الکترونيک
رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران استفاده هر خانوار مستقر در ايران را از حداقل يک خدمت دولت الکترونيک در سال را از اهداف سال 1400 اين سازمان برشمرد.

وايمکس نيوز- امير ناظمي رييس سازمان فناوري اطلاعات در مراسم توديع و معارفه مديران سازمان فناوري اطلاعات ايران به تشريح چشم‌انداز و مأموريت‌هاي جديد بر اساس تغيير جايگاه و کارکردهاي سازمان پرداخت و گفت : تغييرات مختلفي در همه ابعاد صنعت از قبيل کشاورزي ، انرژي‌هاي تجديد پذير ، دولت هوشمند ، اينترنت اشيا، حوزه بهداشت ، حمل‌ونقل ، آموزش و صنعت و غيره  ايجادشده است و سازمان فناوري اطلاعات به‌عنوان يکي از بازيگران اصلي حوزه فناوري بايد همگام با تغييرات و تحولات رويکردهاي متفاوتي را در راستاي استفاده بهينه از فرصت‌هاي پيش رو اتخاذ کند .

رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران با اشاره به اينکه تا دو سال آتي وارد قرن جديد و سال 1400 مي شويم، افزود : خلق فرصت منصفانه براي استفاده شهروندان ايراني از خدمات ديجيتال اعم از خدمات دولت و بخش خصوصي بدين معني که خدمت ديجيتال را تا حد ممکن افزايش دهيم به همين دليل بازبيني حوزه‌هاي ماموريت و چشم اندازهاي جديد سازمان اقدامي مهم بوده است .

معاون وزير ارتباطات مفهوم دولت هوشمند و توسعه شرکت‌هاي نوپا (نوآفرين ) را از پايه‌هاي اصلي چشم‌انداز سازمان معرفي کرد و گفت : در مفهوم دولت هوشمند بايد بستري را فراهم کنيم که سرويس‌هاي دولتي ساير دستگاه‌ها از طريق امکانات موجود نظير NIX  و GSB (مرکز ملي تبادل اطلاعات کشور) امکان توسعه و ارائه خدمت را داشته باشند و سرويس‌هاي دولتي به‌جاي عرضه محور بودن تقاضامحور شوند ، به عبارتي بايد بدانيم که نياز شهروندان چيست و بر اساس نياز مردم خدمات خود را ارائه دهيم .

وي در تشريح حوزه توسعه شرکت‌هاي نوپا که تحت عنوان نوآفرين معرفي مي‌کنيم، افزود: استراتژي کلي ما در اين بخش تسهيل گري است، بدين معنا که ما قوانين و مقررات مناسب را تدوين و پيشنهاد مي‌کنيم و قصد مداخله‌گري نداريم و سرويسي که بخش خصوصي ارائه مي‌دهد را ارائه نمي‌کنيم و از امکانات دولتي براي توسعه شرکت‌هاي نو پا استفاده مي‌کنيم .

ناظمي گفت : تلاش خواهيم کرد خدمات خود را از طريق اين شرکت‌ها به شهروندان ارائه ‌دهيم  و البته بايد به جايگاهي برسيم که 20 درصد تراکنش‌هايي که روي GSB انجام مي‌شود از طريق اپليکيشن ها يي خارج از اپ ها و سرويس‌هاي دولتي باشد .

رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران  حوزه  دولت هوشمند را از پروژه‌هاي اصلي سازمان دانست و سياست‌گذاري در حوزه دولت الکترونيک و مشارکت در پروژه‌هاي ملي از اهداف اين بخش معرفي کرد و در اين خصوص افزود: حضور فعال سازمان در پروژه‌هايي نظير کارت سوخت و استعلام يارانه ماهيت پيش‌دستانه و مشارکتي دارد و اين رويکرد  باعث رشد و توسعه ما مي‌شود و از اين رهگذر فرصت لذت دولت هوشمند و بهره‌مندي از خدمات الکترونيک را در شهروندان ايجاد مي‌کند .

وي با اظهار اميدواري از اينکه هر دستگاه دولتي حداقل يک سرويس خود را از بستر سازمان فناوري اطلاعات ايران ارائه کند افزود : ما جهت نيل به اهداف خود به همکاري و تعامل دستگاه‌هاي نظير رياست جمهوري ، سازمان اداري و استخدامي ، وزارت کشور ، وزارت اقتصاد و وزارت بهداشت نياز داريم .

ناظمي فعاليت در  حوزه امنيت را  از وظايف اصلي سازمان دانست و ايجاد امنيت در تبادل داده و ارائه سرويس را از اهداف اين بخش برشمرد و گفت : توليد استانداردهاي امنيتي و ارائه خدمت به‌کل اکوسيستم  از عمده فعاليت‌ها در اين بخش است .

معاون وزير ارتباطات در بخش ديگري از سخنان خود به حوزه شبکه ملي اطلاعات به‌عنوان بخشي از وظايف سازمان اشاره کرد و افزود : در اين بخش‌بر اساس اسناد بالادستي لايه‌هاي مختلفي نظير زيرساخت ، لايه کسب‌وکار و خدمات و همچنين لايه محتوا وجود دارد و هرکدام الزامات و استراتژي‌هاي مختص خود را طلب مي‌کند .

رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران  استفاده هر خانوار مستقر در ايران را از حداقل يک خدمت دولت الکترونيک در سال را از اهداف سال 1400 اين سازمان برشمرد و گفت : توزيع يافتگي منصافه تراکنش خدمات دولت الکترونيک از اولويت‌هاي جدي در اين بخش است و از همين نقطه امنيت و عدالت عمومي در کشور شکل مي‌گيرد .

ناظمي دسترسي به اهداف تعيين‌شده در بخش دولت هوشمند را ضروري دانست و گفت : رسيدن به عدد 200 ميليون تراکنش در ماه از اهداف پيش رو در اين بخش است و در اين راستا اتخاذ رويکرد پيش‌دستانه و داوطلبانه مي‌تواند مؤثر باشد يعني با سازمان‌ها و دستگاه‌ها تعامل برقرار کنيم و بخواهيم که خدمات خود را از بستر مهيا شده دولت الکترونيک ارائه دهند و هر سازمان حاکميتي در کشور حداقل يک سرويس خو را از بستر دولت الکترونيک به شهروندان ارائه دهد .

وي در بخش ديگري از سخنان خود افزود : ما تلاش مي‌کنيم که هرماه 40 ميليون تراکنش از طريق بخش غيردولتي انجام شود، بدين معني که اپليکيشن هاي موجود 20 درصد از خدمات ما را پوشش دهند .

ناظمي در بخش پاياني سخنان خود گفت : ما تلاش داريم تا اين اهداف را با شعار دولت هوشمند محقق سازيم و از فرصت‌هاي پيش رو در اين بخش نهايت استفاده را ببريم و در اين راستا مي‌بايست تغييراتي را در ساختار سازمان ايجاد کنيم و اين تغييرات در راستاي کارکردهاي جديد سازمان و اهداف و مأموريت‌هاي پيش روي ما است .

 

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17245
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي