سرویس دولت الکترونيک ۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۱۹ : ۴ شماره: 17257
رييس پژوهشکده فناوري اطلاعات: امکان تشخيص پولشويي و تقلب با تجزيه و تحليل تراکنش هاي بانکي
رييس پژوهشکده فناوري اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به اهميت کلان داده ها در کشور، از تجهيز آزمايشگاه کلان داده ها و تدوين پيش نويس لايحه حکمراني داده ها و کلان داده ها خبر داد

وايمکس نيوز- محمد شهرام معين رييس پژوهشکده فناوري اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات در تعريف کلان داده ها يا داده هاي عظيم، گفت: داده هايي با حجم بالا که با ابزارهاي پردازش داده هاي سنتي قابل پردازش نباشند و 3 ويژگي حجم، سرعت و تنوع را دارند را کلان داده مي گويند.
وي افزود: حجم داده ها در چند سال اخير به سرعت افزايش يافته است به طوري که عنوان مي شود در پنج سال اخير به اندازه ابتداي تاريخ تاکنون اطلاعات توليد شده است.
رييس پژوهشکده فناوري اطلاعات، تصريح کرد: از طرفي الگوريتم هاي پردازش کلان داده ها کامل تر شده اند و امکانات پردازشي و ذخيره سازي و سرورهاي قوي و مراکز داده با توان بالا و ذخيره سازي در حد پتا و زتا بايت و بالاتر ايجاد شده اند و از طرفي الگوريتم هاي هوش مصنوعي، يادگيري ماشين و داده کاوي پيچيده تر و کاملتر شده اند و  اين دو با هم، امکان ذخيره سازي، پردازش و تحليل داده ها و استخراج دانش و معنا از آنها را فراهم کرده است.
وي با اشاره به اقدامات وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در حوزه کلان داده ها، افزود: از چند سال پيش وزارت ارتباطات حوزه کلان داده ها را در کنار 5G ، اينترنت اشيا، و يارانش ابري و زنجيره بلوکي به عنوان فناوري هاي نوين در اولويت کاري خود قرار داده است.
معين نخستين اقدام پژوهشگاه ارتباطات در حوزه کلان داده ها را تهيه نقشه راه اين حوزه عنوان کرد و گفت: در اين نقشه راه، جنبه هاي مختلف حقوقي و کسب و کاري آن ديده شده است و بعد از اعمال آخرين اصلاحات و به روز رساني به زودي براي تصويب به وزارت ارتباطات ارايه مي شود.
وي موضوع رگولاتوري کلان داده ها را يکي ديگر از اقدامات پژوهشکده فناوري اطلاعات اعلام کرد و افزود: پروژه رگولاتوري کلان داده ها با درخواست سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي از سال 96 در حال انجام است و در مراحل پاياني قرار دارد که به نتايج خوبي نيز رسيده است.
رييس پژوهشکده فناوري اطلاعات برگزاري فروم هاي کلان داده ها را يکي ديگر از اقدامات اين پژوهشکده بيان کرد و گفت: اين فروم ها از سال 96 در قالب جلسات تبادل نظر و جامعه آزاد کلان داده ها برگزار مي شود، چرا که يکي از اقدامات مهم در حوزه فناوري هاي نوين ايجاد جامعه آزاد است که در آن تبادل دانش و به اشتراک گذاري اطلاعات بين ذينفعان اين حوزه انجام مي شود.
وي حکمراني داده ها و کلان داده هاي کشور را يکي ديگر از موضوعات  بسيار مهم اين حوزه اعلام کرد و افزود: در اين موضوع در حال تهيه پيش نويس لايحه اي حکمراني داده ها و کلان دادها هستيم که با تصويب اين لايحه مشکلات شناسايي داده ها و کلان داده ها، امنيت و حريم خصوصي و خلا قانوني دسترسي به اين کلان داده ها، تجميع و يکپارچه سازي و تحليل  آنها در اشلهاي بزرگ منجمله اشل ملي مرتفع شود.
معين تصريح کرد: کلان داده هايي که در کشور وجود دارد بيشتر در دولت توليد مي شود و ملي است ولي در برخي مواقع بخش دولتي در مورد اهميت آن آگاهي ندارد.
وي يکي ديگر از اقدامات پژوهشکده فناوري اطلاعات را تعريف پروژه تجهيز آزمايشگاه کلان داده ها دانست و افزود:هدف اين آزمايشگاه که توسعه و تست الگوريتمها و آزاد گذاشتن رساني کلان داده هايي است که بخش خصوصي به سهولت به آنها دسترسي ندارد.
 رييس پژوهشکده فناوري اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات تاکيد کرد: ايجاد زيست بوم و چرخه کلان داده ها به دليل هزينه هاي بالا يا عدم امکان ورود بخش خصوصي در برخي حوزه ها ممکن است دچار مشکل شود و به همين علت آزمايشگاه کلان داده ها با هدف کمک به بخش خصوصي، در اين پژوهشگاه تجهيز مي شود.
وي با اشاره به اينکه آزمايشگاهي با ويژگي ها آزمايشگاه کلان داده هاي پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات در کشور وجود ندارد، افزود: اين آزمايشگاه که در سال 98 راه اندازي مي شود، در حوزه کلان داده ها به تجاري سازي و صنعتي کردن اين حوزه کمک مي کند.
معين تصريح کرد: بزرگترين مزيت تحليل هاي کلان داده اي افزايش بهره وري در حوزه هاي مختلف، منجمله کشاورزي، انرژي و سلامت، خرده فروشي، مالي، کاربردهاي بانکي و حمل و نقل و سنجش است.
وي با اشاره به کاربرد هاي کلان داده ها در حوزه بانکي نيز گفت: به عنوان مثال با تجزيه و تحليل تراکنش هاي بانکي مي توان تقلب و پولشويي را تشخيص داد. 
معين، طبقه بندي امنيتي کلان داده ها را يکي ديگر از اقدامات پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات در اين حوزه بيان کرد و گفت: اين موضوع در قالب يکي پروژه در حال تعريف بوده که به زودي به تصويب رسيده و اجرايي خواهد شد.
وي در بخش ديگري از اين گفت گو به پيمايش وضعيت کلان داده ها در سال 96درباره وضعيت حال حاضر اين حوزه در کشور اشاره کرد و افزود: براي پيمايش وضعيت کلان داده ها از شرکت ها و فعالان اين حوزه در دو نمايشگاه الکامپ و تله کام و همچنين از صاحبنظران اين حوزه نظرخواهي شد و اين پيمايش در قالب رگولاتوري کلان داده ها به صورت مقايسه اي ادامه پيدا کرد که وضعيت ما در اين حوزه در حال حاضر را نشان مي دهد.
معين تصريح کرد: اطلاعات پيمايش کلان داده ها و نيز ديگر فعاليت هاي پژوهشگاه در اين خصوص در سايت طرح کلان داده ها به آدرس bigdata.itrc.ac.ir قابل دسترس است.
رييس پژوهشکده فناوري اطلاعات تاکيد کرد: اگر در حوزه کلان داده ها سرمايه گذاري و از آن حمايت شود آينده خوبي در انتظار اين حوزه بوده و ارزش هاي زيادي از آن مي توان استخراج کرد.

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17257
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي