سرویس فناوري‌هاي نوين ۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۲۰ : ۱۸ شماره: 17262
تشخيص کم‌خوني توسط يک برنامه!
يکي از پژوهشگران "دانشگاه اموري" (Emory University) ايالات متحده آمريکا اخيرا موفق به توسعه يک برنامه شده است که مي‌تواند "کم‌خوني" (anemia) را از روي رنگ ناخن افراد تشخيص دهد.

وايمکس نيوز- در حال حاضر روش دقيق بررسي کم خوني يا  آنمي، گرفتن يک نمونه خون از افراد و بررسي تعداد گلبول‌هاي قرمز (که حاوي هموگلوبين غني از آهن است) خون آنها است؛ اما اکنون يک پژوهشگر آمريکايي يک برنامه مناسب براي گوشي‌هاي هوشمند را توسعه داده که توسط آن مي‌توان ميزن کم خوني افراد را با روشي غير تهاجمي تشخيص داد.

اين برنامه آزمايشي توسط دکتر "راب مانينو" (Rob Mannino) مهندس زيست پزشکي دانشگاه اموري توسعه يافت. مانينو خود مبتلا به اختلال خوني ارثي " تالاسمي بتا" (beta-thalassemia) است و به همين دليل بايد مرتبا آزمايش "شمارش کامل خون" (CBCs) را انجام دهد. اگر کم خوني شديد تشخيص داده شود، نياز به انتقال خون دارد.

"شمارش کامل خون" يا هموگرام‌ که در اصطلاح پزشکي به آن سي‌.بي‌.سي CBC مي‌گويند، آزمايشي است که اطلاعات کلي درخواستي پزشک يا ديگر متخصصان علوم پزشکي درباره سلول‌هاي خون بيمار را ارائه مي‌کند. يک تکنسين، نمونه خون بيمار را گرفته و تعداد تقريبي و نوع سلول‌هاي خوني در هر واحد حجم (ميلي‌ليتر ) را گزارش مي‌کند. همچنين متغيرهاي کمي مانند ميزان هموگلوبين خون و حجم متوسط گويچه‌هاي سرخ نيز توسط دستگاه آزمايش‌کننده گزارش مي‌شوند.

"راب مانينو" گفت: پزشکان اگر نياز باشد، حتي سطح بيشتري از سطح هموگلوبين را آزمايش مي‌کنند، اما مراجعه به بيمارستان براي انجام آزمايش خون هميشه براي من کار سختي است. اکنون با برنامه‌اي که توسعه داده‌ام، پزشکان سطح هموگلوبين مرا مورد بررسي قرار مي‌دهند و تنها زماني که لازم است آزمايش مي‌دهم.

برنامه مذکور مي‌تواند اين مشکل را حل کند، زيرا اين برنامه بيماران را قادر مي‌کند تا ميزان هموگلوبين خود را همانطور که مي‌خواهند، بررسي کنند. تصاوير انگشت و ناخن 337 نفر در اين برنامه وارد شده و  اين دستگاه با بررسي رنگ ناخن مي‌تواند سطح هموگلوبين افراد را تشخيص دهد.

تمام افرادي که تصاوير انگشتانشان در اين برنامه وارد شده، تحت آزمايش "شمارش کامل خون" قرار گرفتند، بنابراين سطح هموگلوبين آنها پيش از استفاده از اين برنامه تعيين شده بود.

در گام دوم، "مانينو" ميزان سطح هموگلوبين آن افراد را که تحت آزمايش قرار گرفته بودند را توسط اين برنامه مورد بررسي قرار داد. اين برنامه با دقت مثبت و منفي 2.4 گرم در دسي ليتر (در مقايسه با مقادير CBC) قادر به تشخيص افراد سالم و افراد مبتلا به کم خوني شد.

هنگامي که يک فرايند کاليبراسيون شخصي اضافه شد، آن ميزان به +/- 0.92 گرم در دسي ليتر بهبود يافت. سطح نرمال هموگلوبين در مردان 13.5 تا 17.5 گرم در دسي ليتر و در زنان 12 تا 15.5 گرم در دسي ليتر قرار دارد.

از آنجايي که سطح ناخن‌ها حاوي ملانين نيست، اين برنامه قادر به تشخيص کم خوني در افراد داراي هر نوع رنگ پوستي اعم از  پوست روشن و تيره است. ملانين يک اصطلاح گسترده‌اي براي گروهي از رنگدانه‌هاي طبيعي موجود در بسياري از موجودات زنده است.

يافته‌هاي اين مطالعه در مجله "Nature Communications" منتشر شد.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17262
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي