سرویس اپراتورها ۱۳۹۷/۱۰/۱۱ - ۲۲ : ۴۰ شماره: 17336
با رفع انحصار مکالمات بين‌الملل از شرکت ارتباطات زيرساخت ورود اپراتورها به عرضه مکالمات بين‌الملل؛ درآمدها افزايش مي‌يابد؟
شرکت ارتباطات زيرساخت ايران قصد دارد سرويس مکالمات بين‌الملل را از انحصار خود خارج کرده و ارائه خدمات مکالمات تلفني بين‌الملل را به اپراتورهاي ارتباطي و شرکت‌هاي خصوصي واگذار کند تا از طرفي تصدي شرکت ارتباطات زيرساخت در اين حوزه کاهش و هم‌چنين درآمد اپراتورها افزايش يابد.

وايمکس نيوز- انتقال ترافيک تلفني يا همان مکالمات بين‌الملل در حال حاضر جزو حقوق حاکميتي دولت است و شرکت ارتباطات زيرساخت به نمايندگي از دولت، گيت‌هايي را تعيين کرده که در حالت مجاز، ترافيک بين‌الملل بايد از اين گيت‌ها به خارج از کشور (اصطلاحا اورجينيت) شده و از همين گيت‌ها هم وارد ايران (اصطلاحا ترمينيت) شود و هر ترافيکي که خارج از اين گيت‌ها رد و بدل شود، غيرمجاز است. اما با واگذاري مکالمات بين‌الملل به اپراتورها، انحصار زيرساخت در حوزه‌ي ترمينيشن و اورجينيشن کاهش مي‌يابد.

در اين راستا، صادق عباسي شاهکوه -مديرعامل شرکت ارتباطات زيرساخت کشور- اظهار کرده بود: شرکت ارتباطات زيرساخت قرار است از شرکتي داراي انحصار محدودکننده براي اپراتورها، به شرکتي تبديل شود که به سرمايه‌گذاري اپراتورها کمک مي‌کند. تا پايان سال 1395، هشت درصد درآمد اپراتورها صرف زيرساخت مي‌شد، قرار است در پايان برنامه ششم توسعه درآمد اپراتورها، 19.4 درصد رشد داشته باشد. با رشد هفت درصدي درآمد زيرساخت، تنها پنج درصد درآمد اپراتورها صرف زيرساخت مي‌شود.

وي هم‌چنين با بيان اين‌که آنچه از ارتباطات بين‌الملل مورد نياز اپراتورهاست را فراهم مي‌کنيم، گفته بود: بحث آزادسازي ارائه خدمات مکالمات بين‌الملل را نيز در دستور کار داريم که در مراحل تصويب در کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات است. به اين ترتيب، زيرساخت‌ها را براي اپراتورها تامين کرده اما قصد داريم اپراتورها را وارد عرضه خدمات مکالمات بين‌الملل کنيم.

عباسي شاهکوه با بيان اين‌که هم‌اکنون هشت درصد درآمد اپراتورها صرف زيرساخت مي‌شود، بيان کرده بود: يکي از برنامه‌هاي مدنظر ما، کاهش هزينه اپراتورها در لايه زيرساخت است و در اين زمينه، سياستمان اين است که ظرف پنج سال آينده، هزينه‌ها را طوري کنترل کنيم که تنها پنج درصد درآمد اپراتورها به ارتباطات زيرساخت شامل ارتباطات بين‌الملل و بين‌استاني مربوط شود.

مديرعامل شرکت ارتباطات زيرساخت اخيرا نيز با اشاره به آزادسازي و رفع انحصار از مکالمه بين‌الملل اظهار کرد: سياست‌هاي خوبي براي آزادسازي ترافيک بين‌الملل اتخاذ شده که به زودي پس از تصويب کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات اقدامات اجراي آن انجام خواهد شد.

به نظر مي‌رسد با توجه به مکالمات و ترافيک بين‌المللي که روزانه از طريق گيت‌هاي زيرساخت با ساير کشورها و به‌ويژه کشورهاي همسايه رد و بدل مي‌شود، در صورت خروج شرکت ارتباطات زيرساخت از انحصار و آزادسازي فعاليت‌هاي مربوط به صوت، در صورت امکان حضور و فعاليت اپراتورهاي ارتباطي و بخش خصوصي، مي‌توان انتظار بهبود کيفيت ارتباطات بين‌الملل را داشت.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17336
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي