سرویس کسب و کار ۱۳۹۷/۱۰/۱۹ - ۱۲ : ۵۴ شماره: 17352
توسعه کسب و کارها با استفاده از داده‌هاي ماهواره‌اي
مديرکل توسعه کسب‌وکارهاي فضاپايه سازمان فضايي ايران تأکيد کرد: سياست سازمان گسترده‌تر کردن و عمق دادن به بحث ضرورت استفاده از داده‌هاي فضايي است که در اين راستا ورود بخش خصوصي و کسب‌وکارهاي فضاپايه مي توانند نقش موثري ايفا کنند.

وايمکس نيوز- شبنم يزداني، با تأکيد بر اينکه بخش خصوصي هميشه در توسعه صنعت فضايي همراه ما بوده است گفت: چون در يک دهه گذشته سياست کلان کشور به سمت توسعه فناوري فضايي بوده است سطح همکاري ها با بخش خصوصي بيشتر در لايه‌هاي پاييني توليد فناوري و توليد زيرسيستم‌ها و ايجاد سيستم‌هاي کلي ماهواره بوده است.

وي افزود: به‌موازات اين همکاري‌ها مدتي است که در بحث کاربردها در حوزه سنجشي و در حوزه مخابراتي بخش خصوصي هرچند نسبتاً کم تعداد فعال‌شده است. بااين‌حال استفاده از خدمات آن‌ها در سراسر کشور فراگير نبوده و يا از مشتري‌هاي دولتي فراتر نرفته‌اند.

يزداني ادامه داد: سياست‌هاي سازمان تقريباً از يک سال گذشته به اين سمت‌وسو رفته است که از ظرفيت نيروي انساني شکل‌گرفته چه در حوزه فناوري و چه در حوزه خدمات استفاده کرده و آن‌ها را به اين سمت هدايت کنيم که راه‌حل‌هاي خلاقانه مبتني بر فناوري‌هاي پيشرفته را براي حل مسائل روز و استراتژيک کشور پيشنهاد بدهند که خوشبختانه تاکنون با استقبال خوبي هم مواجه شده‌ايم.

مديرکل توسعه کسب‌وکارهاي فضاپايه سازمان فضايي با تأکيد بر اينکه طي يک سال گذشته برنامه مفصلي براي توسعه کسب‌وکارهاي فضاپايه تدوين‌شده است گفت: در اين راستا اولين گام ما اين است که استفاده از فناوري فضايي و کاربرد داده‌هاي ماهواره‌اي را به جامعه و مخاطبان خاص آن معرفي کنيم و به‌موازات آن نيازمندي‌هاي موجود در سطح کلان را شناسايي کنيم و اين نيازمندي‌ها را در اختيار اين نوآوران و خلاق‌ها بگذاريم تا بتوانند آن را تبديل به يک فرصت تجاري با ارائه يک‌راه حل مبتني بر تکنولوژي فضايي کنند.

وي افزود: به‌طور مثال در حوزه کشاورزي در حال حاضر از بحث توليد تا توزيع مشکلات عديده‌اي وجود دارد. در بحث توليد و کشاورزي دقيق و علمي، تکنولوژي و داده‌هاي فضايي مي‌تواند بسيار تأثيرگذار باشد.

يزداني بابيان اينکه داده‌هاي فضايي در حوزه کشاورزي چندين سطح را هم پوشش مي‌دهد ادامه داد: از سطح کلان که پايش سطح زير کشت يک محصول است تا سطح مشاوره به کشاورزان در اصلاح الگوي کشت و درواقع مديريت مزرعه که مي‌تواند منجر به کشت بهينه و درواقع ارتقا کيفيت شود، فعالان کسب‌وکارهاي فضايي مي‌توانند ورود کنند و با استفاده از داده‌هاي ماهواره‌اي که ما در اختيارشان مي‌گذاريم به ارائه خدمات بپردازند.

مديرکل توسعه کسب‌وکارهاي فضاپايه سازمان فضايي تأکيد کرد: اين اتفاق دور از ذهني نيست، در حال حاضر بسياري از کشورهاي اروپايي مثل هلند از تکنولوژي‌هاي فضاپايه به‌وفور استفاده مي‌کنند و در همين راستا استارت‌آپ‌هاي زيادي در سراسر قاره اروپا شکل‌گرفته است که به کشاورزان ارائه خدمت و مشاوره مي‌دهند.

وي در ادامه با تأکيد بر اينکه در راستاي حمايت از کسب‌وکارهاي فضاپايه در حال حاضر تا جايي که امکان دارد سازمان فضايي بسياري از داده‌هاي موردنياز را به‌صورت رايگان در اختيار مي‌گذارد گفت: البته تنها داده‌هاي ماهواره‌اي نيست که مي‌تواند به اين استارت‌آپ‌ها کمک کند. دادهاي ديگري از قبيل داده‌هاي هواشناسي و داده‌هايي که مي‌تواند از طريق پهپاد تهيه شود و يا داده‌هاي زميني جزو لاينفک اين زنجيره است. خصوصاً داده‌هاي خاک و داده‌هايي که مربوط مي‌شود به وضعيت ترکيبي خاک که اگر وجود نداشته باشند فعالان اين حوزه درزمينه? مشاوره به کشاورزان نمي‌توانند ورود کنند.

يزداني افزود: چون دستيابي به اين اطلاعات نيازمند صرف هزينه‌هاي هنگفتي است و چون اين‌يک مسئله زيرساختي محسوب مي‌شود لازمه‌اش اين است که دولت به‌عنوان حوزه بالادستي ورود کند و نقص اطلاعاتي که اين وسط وجود دارد را رفع کند تا استارت‌آپ‌هاي فعال درزمينه? ارائه مشاوره به کشاورزان بر مبناي اين اطلاعات بتوانند يک زنجيره کاملي را شکل بدهند.

مديرکل توسعه کسب‌وکارهاي فضاپايه سازمان فضايي ادامه داد: البته در حوزه‌هاي همچون شهر هوشمند و اينترنت اشيا و بحث مديريت بلاياي طبيعي، هواشناسي، پايش جنگل‌ها، درياها و شيلات، حوزه نفت، گاز و نيرو هم از ديگر مواردي است که فعالان و علاقه‌مندان در حوزه کسب‌وکارهاي فضاپايه مي‌توانند ورود کنند و سازمان فضايي هم طبق برنامه‌هايي که براي اين کسب‌وکارها ديده است حتي‌المقدور به تسهيل گري مي‌پردازد.

وي در ادامه با تأکيد بر ضرورت تحريک تقاضا براي استفاده از داده‌هاي فضايي گفت: اين اقدامي است که اتفاقاً وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و سازمان فضايي به‌طورجدي در دستور کار قرار داده و در همين راستا جلسات مستمري به‌تازگي در سطح وزرا برگزار شد و سعي مي‌کنيم درباره ضرورت بهره‌گيري از داده‌هاي فضايي و اينکه چقدر استفاده از تکنولوژي فضايي مي‌تواند در تصميم سازي براي دولتمردان واجب باشد فرهنگ‌سازي و اطلاع‌رساني کنيم.

يزداني افزود: سياست سازمان گسترده‌تر کردن و عمق دادن به بحث ضرورت استفاده از داده‌هاي فضايي است که در اين راستا ورود بخش خصوصي و کسب‌وکارهاي فضاپايه مي توانند نقش موثري ايفا کنند. اين ورود و حضور درواقع مي‌تواند کل کشور را به استفاده بيشتر و بهينه‌تر از تکنولوژي ماهواره‌اي تحريک کند.

وي ادامه داد: در همين راستا ما چندين رويداد از سمينارهاي دانشگاهي در سراسر کشور تا رويدادهاي استارت‌آپي که نمونه آن مهرماه امسال در هفته جهاني فضايي، برگزار کرديم که به‌واسطه همين رويدادها استارت‌آپ‌هاي زيادي مراجعه کرده‌اند که اکنون آن‌ها براي ما تبديل‌شده‌اند به يک جامعه آماري تا برنامه خودمان را روي آن‌ها آزمايش کنيم و بازخورد بگيريم که بهينه‌ترين برنامه ممکن در حوزه توسعه کسب‌وکارهاي فضاپايه اتفاق بيفتد.

مديرکل توسعه کسب‌وکارهاي فضاپايه سازمان فضايي بابيان اينکه شناسايي نيازمندي‌ها به‌ويژه توجه به منابع موردنياز براي راه‌اندازي و توسعه‌ي کسب‌وکارهاي فضاپايه از اولويت‌هاي ما محسوب مي‌شود گفت: در همين راستا براي کمک به استارت‌آپ‌هاي حوزه کشاورزي خوشبختانه صندوق توسعه و حمايت از پژوهش در حوزه کشاورزي پا پيش گذاشتند و تفاهم‌نامه‌اي با سازمان فضايي به امضا رساند و مقرر شد استارت‌آپ‌هايي که با ما همکاري مي‌کنند را به اين صندوق معرفي کنيم تا از خدمات تسهيلاتي آن‌ها استفاده کنند. همچنين وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات وام وجوه اداره شده خود را براي توسعه کسب‌وکارهاي فضاپايه در اختيار تيم‌ها و شرکت‌هاي بزرگ مي‌گذارد.

يزداني افزود: ولي بحث مهم‌تر و شايد گپ بزرگ‌تري که اين وسط وجود دارد نه بحث مالي بلکه توانمندسازي افراد در صنعت فضايي است. توانمندسازي در اين حوزه هم بازمي‌گردد به دانشگاه‌ها و مراکز علمي، تحقيقاتي و آموزشي که ضروري است آن‌ها به‌طورجدي وارد اين عرصه شوند. سازمان در حال مذاکره با مراکز دانشگاهي است و در همين راستا نيز تفاهم‌نامه‌اي با وزارت علوم امضا شد.

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17352
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي