سرویس گوناگون ۱۳۹۷/۱۱/۷ - ۲۲ : ۴۱ شماره: 17398
بالشي که صداي خر و پف را کاهش مي‌دهد!
هدفون‌هاي لغو سر و صدا، مانند هدفون "WH-????XM?" سوني، بسيار در حذف صداهاي محيط اطراف مؤثر هستند، اما هنگام خواب و براي نشنيدن خر و پف قطعاً استفاده از هدفون گزينه مناسبي نيست. به همين منظور پژوهشگران يک بالش طراحي کرده‌اند که عملکرد آن در حذف صداهاي محيط مانند آن هدفون‌ها است.

وايمکس نيوز- پژوهشگران" دانشگاه ايلينوي شمالي"‌(Northern Illinois University) فناوري مشابه آن هدفون‌ها را در يک بالش بکار بردند، اين بالش به گونه‌اي طراحي شده است که صداي خر و پف را کاهش مي‌دهد.

ايده طراحي بالش‌هاي هوشمند، جديد نيست؛ اما پژوهشگران "دانشگاه ايلينوي شمالي" کاري متفاوت انجام داده‌اند. آنها موفق به ايجاد يک بالش مجهز به بلندگو شده‌اند که بالش مذکور از الگوريتم‌هاي تطبيقي براي به حداقل رساندن صداهاي خروپف به همان شيوه‌اي که يک جفت هدست لغو سر و صدا مي‌تواند صداهاي يک اتوبوس پر جمعيت را حذف کند، استفاده مي‌کند.

يکي از ميکروفن‌ها صداهاي شخصي که خروپف مي‌کند را ثبت مي‌کند، در حالي که دو ميکروفن ديگر صداي محيط در يک اتاق را ثبت مي‌کنند و سپس اين صداها توسط يک الگوريتم تطبيقي پردازش مي‌شوند.

صداي خروپف هر فرد با ديگري متفاوت است و در طول شب، الگوهاي تنفس و موقعيت‌هاي مختلف شخصي که خوابيده است، مي‌تواند به شدت صداهاي خروپف فرد را تغيير دهد. اين بالش از يک الگوريتم که قادر به تنظيم و انطباق براي لغو سر و صدا است، استفاده مي‌کند. پژوهشگران در آزمايش‌هاي خود دريافتند که بالش مذکور توانايي کاهش صداي خروپف تا 31 دسي بل را دارد.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17398
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي