سرویس ICT داخلي ۱۳۹۷/۱۱/۱۴ - ۱۳ : ۴۰ شماره: 17426
معاون وزير ارتباطات: بهره برداري از داده هاي فضايي هماهنگي ملي مي خواهد
معاون فناوري و نوآوري وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به ضرورت بهره برداري از داده ها گفت: بايد در خصوص بهره برداري از داده ها هماهنگي ملي داشته باشيم و در اين زمينه نهادهاي مرتبط نيز تبديل اطلاعات ماهواره اي به اطلاعات پايه را در نظر داشته باشند.

وايمکس نيوز- نصرالله جهانگرد معاون فناوري و نوآوري وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در مراسم بزرگداشت روز «فناوري فضايي»، با اشاره به نحوه وقوع انقلاب اسلامي اظهار کرد: انقلاب اسلامي يک دهه زودتر از فروپاشي جهان دو قطبي رخ داد که حرکت مهمي در عرصه سياسي اقتصادي جهان محسوب مي شد و نشان داد نظام دو قطبي نظامي ناپايدار است که به ساختار چند قطبي منتقل مي شود.

وي با بيان اينکه نقش ايران در تقسيم سياسي جهان بسيار حياتي بود تصريح کرد: آزادسازي ايران و خروج آن از تقسيم بندي هاي سياسي براي غرب بسيار سنگين بود، بنابراين از روزي که فعاليت براي ايجاد نظام مستقل آغاز شد تحت هجوم غرب قرار گرفتيم و حمله به ايران نيز با هدف ايجاد چتر امنيتي در مهمترين منطقه کنترلي جهان صورت گرفت.

 معاون فناوري و نوآوري وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات خاطرنشان کرد: در تکميل زنجيره عمليات عليه ايران، جنگ نرم، تحريم اقتصادي و فني واقع شده است و ما در حوزه اقتصادي و تکنولوژي در لبه دفاع قرار داريم.

جهانگرد تصريح کرد: تثبيت جمهوري اسلامي ايران در جنگ و پس از آن نشان دهنده توانمندي يک نظام بالنده است و اميدواريم در حوزه تکنولوژي، بتوانيم بخش ديگري از ماموريت خود را انجام دهيم.

وي گفت: صنعت فضايي محصول همه علوم بشر اعم از رياضي، فيزيک، شيمي، مکانيک، مواد، کامپيوتر و غيره است و زماني که ماهواره ها در مدار باشند اندازه بزرگتري از اقتصاد در اختيار جوامع قرار مي گيرد.

معاون فناوري و نوآوري وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينکه امروزه در جهان استفاده از اقتصاد دانش بنيان موضوع مهمي محسوب مي شود خاطرنشان کرد: ما نيز در حال حاضر در اين مسير گام بر مي داريم، اکنون مهمترين اتفاق در صنعت فضايي تغيير نگاه به صنعت و خدمات فضاپايه است و بايد توجه داشته باشيم که سرمايه گذاري در حوزه توسعه صنعت فضايي يک چهارم براي حوزه ماهواره در بخش پايه است و سه چهارم نيز براي قسمت پرتابگر انجام مي شود.

وي با بيان اينکه در سال هاي اخير با تغيير رويکرد شاهد شکوفايي و بالندگي اقتصادي در عرصه ملي بوديم تصريح کرد: کاربردهاي داده هاي فضايي بيش از20  بخش مانند: آب، زلزله، آلودگي، هواشناسي، گرد و خاک، باد و باران و جنبه هاي مختلف را در بر مي گيرد که ما به عنوان متخصصان اين حوزه شاهد برکات آن هستيم.

جهانگرد بيان کرد: بايد در خصوص بهره برداري از داده ها، هماهنگي ملي داشته باشيم و نهادها نيز بايد تبديل اطلاعات ماهواره اي به اطلاعات پايه را در نظر داشته باشند.

معاون فناوري و نوآوري وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينکه آينده ارتباطات جهان مبتني بر ارتباط مردم در فضاي ابري ماهواره اي بهم متصل است افزود:  با هماهنگي علمي که از طريق شوراي عالي صنايع فضايي و پيگيري که در سازمان فضايي و سازمان هاي مرتبط و مراکز دانشگاهي داريم نسبت به ايجاد پلتفرم فضا پايه گام بر مي داريم.

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17426
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي