سرویس فضاي مجازي ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ - ۲۲ : ۲۹ شماره: 17430
تاکيد وزير ارتباطات بر لزوم پايان دادن به جنگ با فضاي مجازي
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تاکيد کرد که بايد هرچه زودتر به جنگ با فضاي مجازي در کشور پايان داده شود و با بهره‌گيري از همين فضا به دشمنان نظام پاسخ دهيم.

وايمکس نيوز- محمدجواد آذري جهرمي، در سمنان از اين استان به عنوان معبر و گذرگاه عبور مردم ايران به مشهد مقدس نام برد و افزود: جاده‌هاي استان سمنان که از پرترددترين محورهاي کشورند، اين ظرفيت را دارند که تا پايان سال 1398 تحت پوشش اينترنت نسل 4 قرار گيرند.

تنها 3 درصد روستاهاي ايران فاقد اينترنت‌اند

وي با بيان اين‌که تنها سه درصد از مجموع 64 هزار روستاي کشور فاقد اينترنت است، به ايجاد زيرساخت‌هاي اين حوزه در دولت دوازدهم و در چند سال اخير اشاره و خاطر نشان کرد: 36 درصد روستاها در ابتداي مسئوليت بنده از امکانات ارتباطي برخوردار بودند که هم اينک اين رقم به 66 درصد رسيده است.

آذري‌جهرمي گفت: 1100 روستا در کشور از جمله دو روستاي استان سمنان که فاقد هرگونه پوشش ارتباطي بودند، در روزهاي اخير و به مناسبت چهل سالگي انقلاب به صورت همزمان از پوشش ارتباطي مناسب بهره‌مند شدند.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اين‌که هيچگاه از اعتماد به جوانان ضرر نکرده‌ايم اظهار کرد: علي‌رغم الزامات قانوني درخصوص جوان‌گرايي، متأسفانه هنوز اين مهم به صورت کامل اجرايي نشده و مورد توجه قرار نگرفته است.

وي با بيان اين‌که بايد به اين باور برسيم که به جوانان اعتماد کنيم گفت: بايد در سطح کشور نهضت جوان‌گرايي ايجاد شود. البته اين مهم را هم نبايد از نظر دور داشت که جوان‌گرايي فرآيندي است که براي تحقق اهداف آن بايد برنامه و راهبرد داشته باشيم.

آغاز ايجاد 87 هزار شغل حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات از هفته آتي

آذري جهرمي از برنامه‌ريزي براي اجراي يک طرح سراسري اشتغال‌زايي در اين وزارتخانه خبر داد و تصريح کرد: قرار است که اين طرح سراسري با بهره‌گيري از تيم‌هاي فناور اجرايي شود.

وي با بيان اينکه 10 درصد فارغ‌التحصيلان دانشگاهي کشور در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات تحصيل کردند اظهار کرد: اولين پارک توسعه ديجيتال روز گذشته در مشهد افتتاح شد و تا هفته دولت سال آينده، پارک‌هاي ديجيتال در 10 استان ديگر نيز راه‌اندازي مي‌شود.

او پيش‌بيني کرد که با بسته اشتغالي که اين وزارتخانه در هفته آينده با مشارکت سازمان مديريت و برنامه‌ريزي نهايي خواهد کرد، بيش از 87 هزار شغل براي جوانان ايجاد شود.

وي از تغيير رويکرد به حوزه اشتغال در اين طرح خبر داد و افزود: در مشاغل جديدي که قرار است ايجاد شود، مبنا بر بهره‌مندي از توان فکري و خلاقيت جوانان است و نه استفاده از منابع زير زميني و معدني.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اين‌که 1242 شهر از اينترنت 3G و 4G برخوردارند به زيرساخت‌هاي ارتباطي در مناطق روستايي اشاره کرد و گفت: در مجموع 66 درصد از روستاهاي کشور مجهز به اينترنت پرسرعت هستند.

ثبت‌نام تلفن ثابت از سر گرفته شد

آذري جهرمي، با بيان اين‌که در سرعت و کيفيت ارتباطات به نسبت کشورهاي منطقه در وضعيت مطلوبي قرار داريم، تصريح کرد: از ابتداي فعاليت در توليد اپليکيشن موبايل تا سال 1397 بيش از 250 هزار اپليکيشن موبايل ايراني توليد و روانه بازار شده است.

وي با بيان اين‌که نرخ رشد ترافيک داخلي تا پايان آذرماه 317 درصد بود اضافه کرد: در حال حاضر مجموع ترافيک داخلي کشور 1000 گيگابيت بر ثانيه است.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات هم‌چنين از آغاز ثبت نام تلفن ثابت خبر داد و اظهار کرد: در سراسر ايران، ثبت نام تلفن ثابت از سر گرفته شده و حداکثر تا مدت شش ماه آينده اين خطوط جديد به متقاضيان واگذار خواهد شد.

او از رشد قابل توجه ايران در حوزه فناوري‌ها خبر داد و افزود: تحولات بسياري در حوزه تکنولوژي و فناوري ايجاد شده که اين رشد و توسعه کاملاً براي مردم مشهود و ملموس است.

وي، با اشاره به مصاديقي از اين پيشرفت‌هاي ملموس ادامه داد: امروز ارتباط پزشک و بيمار، آناليز فعاليت‌هاي کشاورزي و بسياري ديگر از خدمات توسط تکنولوژي‌هاي نوين فناوري به مردم ارائه مي‌شود. البته تحولات انجام شده در اين حوزه، علي رغم همه پيشرفت‌ها، همچنان در مرحله پايه است و بدون ترديد راه درازي در اين مسير در پيش رو داريم.

تاکيد آذري جهرمي بر لزوم پايان دادن به جنگ با فضاي مجازي

محمد جواد آذري جهرمي هم‌چنين در شوراي اداري سمنان و آئين افتتاح همزمان چندين پروژه، با انتقاد از سياست‌گذاري‌ها و رويکردهاي نامعقول درباره فضاي مجازي و رسانه‌هاي نوين اظهار کرد: نبايد عرصه را بيش از اين خالي کنيم، بايد اجازه دهيم جوان‌ها با استفاده از همين فضا پاسخ دشمني‌هاي دشمنان نظام را بدهند.

وي ادامه داد: نمي‌توان موضوعي که در رسانه‌هاي نوين جهاني و شبکه‌هاي مجازي مطرح شده را در صداوسيما پاسخ داد. اصلاً مگر مخاطبان جهاني صداوسيما را مي‌بينند؟

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اين‌که در 40 سال گذشته، هيچ‌گاه از حجم دشمني‌هاي استکبار کاسته نشده گفت: در همه اين سال‌ها، اين مردم بودند که با ايستادگي و پايمردي به ميدان آمده و مشکلات را پشت سر گذاشتند.

وي با بيان اين‌که مردم در اين 40 سال مراحل متعددي از جنگ تحميلي تا تحريم‌هاي ظالمانه را پشت سر گذاشتند، افزود: ما در اين سال‌ها بعد از طي هر کدام از اين مراحل، به رشد بهتري دست يافتيم.

آذري جهرمي از عصر فعلي به عنوان عصر ارتباطات و فناوري نام برد و ادامه داد: ارتباطات و فناوري‌ها امروز تنها به عنوان زيرساخت صرف مطرح نيستند بلکه اقتصاد پيشرو امروز جهان و اقتصاد تحول آفريني که آن را به‌عنوان اقتصاد ديجيتالي مي‌شناسيم نيز در همين بستر شکل گرفته است.

وزير ارتباطات با بيان اين‌که جدا از همه اين‌ها فضاي مجازي به رشد اقتصادي ما کمک مي‌کند افزود: در حال حاضر 17 درصد فارغ‌التحصيلان ما در رشته ارتباطات و فناوري اطلاعات و يا رشته‌هاي مرتبط با آن هستند، بنابراين بايد با استفاده از اين فضا، مشکلات اقتصادي خود را حل کنيم.

وي از سمنان به عنوان يکي از پيشروترين استان‌ها در حوزه فناوري نام برد و گفت: استان سمنان بعد از تهران از نظر زيرساخت‌هاي اين بخش در رتبه دوم قرار دارد.

منبع:  ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17430
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي