سرویس اينترنت ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ - ۲۳ : ۴۵ شماره: 17434
درخواست کاربران براي محاسبه صحيح اينترنت نيم بها
مدير کل نظارت بر خدمات ارتباطي و فناوري اطلاعات رگولاتوري در پاسخ به ابهام برخي مشترکان در صحت محاسبه اينترنت نيم بها توسط اپراتورها، توضيح داد: برخي سايت‌ها عليرغم ميزباني داخلي واجد شرايط استفاده از تخفيف ترافيک نيم‌بها نيستند.

وايمکس نيوز- برخي کاربران فارس در بخش فارس من موضوعي با عنوان «محاسبه صحيح اينترنت نيم بها توسط اپراتورهاي داخلي» را مطرح کرده‌اند.

کاربري نوشته: «احتراما نظر به بند 110 مصوبه 266 https:asnad.cra.ir سازمان تنظيم مقررات که صراحتا بيان ميکند منظور از ترافيک داخلي هر ترافيک با ميزباني در داخل کشور است لطفا مشخص نماييد چرا هنوز ترافيک داخلي محدود به ليست 700 سايت داخلي ثبت شده در ttp:icip.ito.gov.ir مي باشد؟ نظر به بند 4 اصلاحي 268 در صورت تفسير اين موضوع توسط سازمان تنظيم مقررات لطفا متن ابلاغيه مصوبه مربوطه رابراي اطلاع مشترکين بصورت عمومي منتشر فرماييد. بديهي است با توجه به نوع اتصال اپراتور ها به سوييچ هاي ix به صورت bgp و موجود بودن ليست peer هاي اين سوييچ امکان بدست آوردن ip هاي اپراتورهاي مذبور دست نيافتني نيست وليکن امکان درخواست از اپراتورها براي ليست ip هاي زيرمجموعه خود در سامانه اي تحت نظر وزارت ارتباطات سهل الوصول ترين گزينه است که البته سامانه http:ripe.matma.ir هم عملکردي کاملا مشابه داشته و اتفاقا سايت هاي درج شده در icip نيز ملزم به ثبت در سامانه matma.ir هستند. همچنين امکان اعتبار سنجي داخلي خارجي بودن سايت ها در icip برقرار است! در شرايط فعلي اولا همه ترافيک با ميزباني داخلي مادامي که در سامانه icip ثبت نشوند مشمول ترافيک داخلي نميگردند. دوما به فرض تکميل ليست سايت ها در سامانه icip و قرارگيري همه سايت ها در آن address list ارسالي به اپراتور ها شامل تعداد زيادي تک ip خواهد بود که روند آپديت و پردازش رو طولاني تر خواهد کرد درصورتي که بطور مثال 255 عدد آدرس ميزباني شده در داخل را با يک 24 در آخر آدرس netwk ميتوان معرفي کرد. سوما در شرايط فعلي ترافيکي که بين دو کاربر در سطح يک dslam تبادل ميگردد نيز بعنوان ترافيک خارجي محاسبه ميگرددفرضا مشترکي که با فاصله يک کوچه دوربين مغازه خود را در خانه باز ميکند! چهارما با توجه به وجود راهکار فني جهت استخراج آدرس هاي داخلي نيازي به هزينه هاي طراحي و اجراي سامانه جديد icip نبوده و نيست. پنجما در شرايط فعلي حتي ترافيک بعضي از سايت هاي داخلي که در سامانه icip درج گرديده نيز بعنوان ترافيک بين الملل و با تعرفه دو برابري محاسبه ميگردد که اين امر بواسطه عدم درج صحيح آدرس ها با subnet مشخص در سامانه icip است که توسط router هاي اپراتور تشخيص داده نميشود وليکن اگر از روش استخراج آدرس ها از سوييچ ix استفاده شود به لحاظ استاندارد بودن خروجي براحتي در همه router ها و bras هاي اپراتور قابل استفاده است.»

پيگيري فارس از رگولاتوري

فارس اين موضوع را از وحيد مختاري مدير کل نظارت بر خدمات ارتباطي و فناوري اطلاعات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي پيگيري کرده است.

وي در پاسخ به اين سوال کاربر که گفته: « چرا تمامي ترافيک‌ها با ميزباني داخلي مادامي که در سامانه icip ثبت نشوند مشمول ترافيک داخلي نمي‌شوند؟» گفت: کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات در مصوبه شماره 248 شرايط تخفيف ترافيک براي سايت‌هاي داخلي را اعلام کرده و سپس در مصوبه جلسه 251 اين موضوع را تکميل مي‌کند، طبق اين مصوبات هر صاحب سايتي بخواهد از ترافيک نيم بها براي سايت‌هاي داخلي بهره ببرد، بايد درخواست خود را به سازمان فناوري اطلاعات ايران ارائه کنند، اين سازمان بررسي هاي لازم را انجام مي‌دهد و سايت مربوطه را در ليست سايت هاي داراي تخفيف قرار مي‌دهد.

مختاري در پاسخ به سوال ديگر کاربر که پرسيده: « ترافيکي که بين دو کاربر در سطح يک dslam تبادل مي‌شود به عنوان ترافيک خارجي محاسبه خواهد شد که براي مثال مشترکي با فاصله يک کوچه دوربين مغازه خود را در خانه باز مي‌کند مشمول پرداخت هزينه ترافيک بين‌اللمل است.»توضيح داد: در اين مصوبه از عبارت تعرفه منابع ترافيکي داخلي « واجد شرايط» استفاده شده است؛ به اين دليل از ادبيات واجد شرايط استفاده کرده که سايت هايي با محتواي داخلي وجود دارند که دسترسي آنها صرفاً از طريق مسير اينترنت بين‌الملل برقرار مي‌ شود و ارتباط آنها از طريق ixp (شبکه تبادل اطلاعات داخلي) برقرار نشده است و مالکيت اين سايت ها پيش‌بيني لازم براي استفاده از شبکه‌هاي داخلي يا شبکه ملي اطلاعات را فراهم نکرده است.

مدير کل نظارت بر خدمات ارتباطي و فناوري اطلاعات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي افزود: اين موارد جزء مواردي است که شرايط لازم را ندارند و عليرغم اينکه داخل کشور ميزباني مي شوند اما واجد شرايط نيستند.

اين مقام مسئول در رگولاتوري در پاسخ به سوال ديگر کاربر که پرسيده بود: « «چرا هنوز ترافيک داخلي محدود به ليست 700 سايت داخلي ثبت شده در ttp:icip.ito.gov.ir است؟» و «چرا ترافيک بعضي از سايت هاي داخلي که در سامانه icip درج شده‌اند به عنوان ترافيک بين الملل و با تعرفه دو برابري محاسبه مي‌شوند که اين امر به دليل عدم درج صحيح آدرس ها با subnet مشخص در سامانه icip است» گفت: مرجع بررسي و ثبت تمامي اين آدرس‌ها سازمان فناوري اطلاعات ايران است و نه رگولاتوري و از سوي ديگر ميزبان و منتفع نيز بايد تغييرات احتمالي آدرس هايش را به سازمان فناوري اطلاعات ايران براي اعمال اعلام کند. همچنين اپراتورها را مکلف کرده ايم IPها و آدرس‌هاي url که در سازمان فناوري اطلاعات ايران ثبت شده را در سامانه هاي تفکيک ترافيک داخلي از بين الملل به روز رساني کنند تا سايت هايي که از سوي سازمان فناوري اعلام شده شامل50 درصد تخفيف شوند.

وي با اشاره به بخش‌هاي ديگري از مصوبه مذکور، خاطر نشان کرد: همچنين که پهناي باند داخلي از پهناي باند بين الملل تفکيک مي شود، پهناي باند شبکه هاي اجتماعي داخلي نيز تفکيک مي شود و اپراتورهاي ثابت و سيار تعرفه ترافيکي شبکه هايي که IPهايشان را اعلام کرده‌اند را يک سوم محاسبه مي کنند.

وي تاکيد کرد: بنابراين تعرفه ترافيک داخلي 50 درصد سقف ترافيک بين الملل و تعرفه ترافيک پيام رسان هاي داخلي يک سوم سقف ترافيک بين الملل است.

پيگيري ديگر سوژه‌هاي کاربران در فارس‌

پيش از اين خبرنگار فارس، سوژه‌هاي فارس من درباره تقاضاي کاهش تعرفه اينترنت ثابت و همراه از رگولاتوري، اخذ آبونمان تلفن ثابت مخابرات باوجود راي ديوان عدالت اداري، اختلال اينترنت پرسرعت مخابرات تهران، امکان سوء‌استفاده از اطلاعات مشترکان همراه اول، اجراي فيلترينگ پوسته‌هاي تلگرام، وعده حمايت از پيام‌رسان‌هاي داخلي، تغيير روال ثبت گوشي مسافري، گلايه مشترکان از مشکل سرويس ارزش افزوده موبايل، اعتراض مردم به تباني احتمالي همراه اول و ايرانسل، درخواست کارکنان مخابرات براي اجراي طبقه بندي مشاغل، اعتراض به روش فروشگاه‌هاي اينترنتي در عودت وجه، اطلاع از موجودي توليدات داخلي در اپليکيشن حمايت از کالاي ايراني، گلايه فروشندگان موبايل از رجيستري گوشي‌هاي مسافري، اعتراض به تخليه خطوط بدهکار توسط مخابرات و شکايت کاربران از هزينه مکالمه موبايل در اربعين را پيگيري کرده است.

منبع: فارس

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17434
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي