سرویس اينترنت ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۲۲ : ۲۸ شماره: 17472
آشنايي با اينترنت VDSL با سرعت دانلود بالا
سرويس اينترنت VDSL با سرعت‌هاي حداقل دو تا ??? مگابيت بر ثانيه، از جمله سرويس‌هاي ارتباطي است که از سوي شرکت مخابرات به مشتريان خانگي و تجاري ارايه مي‌شود.

وايمکس نيوز- اينترنت VDSL مخفف Very-high-bitrate Digital Subscriber Line و روي بسترهاي کابل‌هاي شبکه و يکي از استانداردهاي رايج جهاني XDSL و عملکرد آن در اغلب موارد مشابه ADSL است. البته علي‌رغم شباهت‌هاي موجود در اين زمينه، اختلافات متعددي نيز وجود دارد؛ از جمله اين‌که برخلاف ADSL از خطوط تلفن ثابت شهري براي انتقال اطلاعات استفاده نمي‌کند و نياز به کابل‌کشي دارد.

فناوري VDSL از نزديک‌ترين کافوي نوري (صندوق توزيع خطوط مشترکين که ورودي آن فيبرنوري و خروجي آن کابل مسي است) به مشترک سرويس مي‌دهد، بنابراين فاصله‌ي کاربران از مرکز مخابراتي تفاوتي ايجاد نمي‌کند و تمامي مشترکان يک سرعت اينترنت را دريافت مي‌کنند اما نکته‌اي که مي‌تواند روي سرعت اينترنت تأثيرگذار باشد، کيفيت کابل‌هاي مسي و تداخل است.

البته سرعت دانلود روي اينترنت VDSL نزديک به پنج برابر سرعت دانلود ADSL است و سرعت آپلود آن نيز 10 برابر ADSL است. درواقع سرعت دانلود آن از حداقل دو تا حداکثر 100 مگابيت بر ثانيه و سرعت آپلود آن از 16 تا 22 مگابيت بر ثانيه را هم پوشش مي‌دهد.

متقاضيان VDSL چه کساني هستند؟

متقاضيان اين سرويس، کليه مشتريان خانگي و تجاري هستند و حداکثر ميزان مجاز استفاده از ترافيک با سرعت سرويس خريداري‌شده، توسط اپراتورها تعيين مي‌شود و در صورت عبور ميزان مصرف مشتري از اين سقف سرويس به سرعت پايه (128 کيلوبيت بر ثانيه) کاهش خواهد يافت.

نحوه‌ي کسر از سطح مصرف منصفانه هنگام استفاده از سايت‌هاي داخلي و خارجي بدين نحو است که ترافيک تعيين‌شده تحت عنوان سطح مصرف بر مبناي ترافيک داخلي تعريف شده است. بر همين اساس به ازاي مصرف هر گيگابايت ترافيک داخلي يک گيگابايت از سطح مصرف منصفانه کاسته مي‌شود اما با توجه به هزينه بيش‌تري که تأمين اينترنت خارجي دارد، به ازاي مصرف هر 20 گيگابايت، مشتري مي‌تواند حداکثر 20 گيگابايت ترافيک داخلي يا پنج گيگابايت فقط خارجي و يا ترکيبي از اين دو را استفاده کند؛ به‌نحوي که حاصل جمع کل مصرف ترافيک خارجي با ضريب چهار و ترافيک داخلي با ضريب يک برابر 20 مي‌شود.

کليه بسته‌ها بر اساس مصوبه 266 کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات راديويي تدوين شده که طبق آن ميزان مصرف ترافيک مشتريان نامحدود و سقف مصرف بر اساس مصرف منصفانه (FUP) محاسبه مي‌شود. منظور از ترافيک داخلي هر ترافيک با ميزباني سرور در داخل کشور شامل سايت‌هاي داخل کشور (براي مثال دسترسي به همه سايت‌ها حاوي ويدئو و فيلم) است. ترافيک خارجي نيز هر ترافيک با ميزباني سرور در خارج از کشور و سايت‌هاي خارج کشور (به عنوان مثال مصارف تلگرام، اينستاگرام، توئيتر، گوگل و ياهو) خارجي حساب مي‌شود.

در صورت پايان حجمFUP چه مي‌شود؟

در صورت پايان حجم سطح مصرف منصفانه، سرعت مشتري به سرعت پايه معادل 128 کيلوبيت مي‌رسد، در اين حالت دسترسي مشتري به محتواي داخلي و خارجي برقرار است. سرعت سرويس مشترياني که در زمان درخواست تمايل خود را به عدم کاهش سرعت پس از پايان مصرف FUP ماهيانه اعلام کرده باشند، کاهش نمي‌يابد اما مشتري موظف به پرداخت هزينه مازاد مصرف FUP قرارداد مي‌شود. بنابراين پس از اتمام سطح مصرف منصفانه مشتري مي‌تواند به‌منظور جلوگيري از تنزل به سرعت پايه نسبت به خريد ترافيک اضافي اقدام کند.

بر اساس اطلاعات شرکت مخابرات ايران، آستانه‌ي مصرف منصفانه تعيين‌شده براي هر ماه در محصولات قابل انتقال به ماه‌هاي ديگر نيست. در سبد محصولات جديد در حالت پيش‌پرداخت و پس‌پرداخت، ميزان حجم دانلود براي يک ماه بوده و به ماه بعد منتقل نمي‌شود و هم‌چنين امکان استفاده از حجم آينده نيز وجود ندارد؛ اما در صورتي که مشتري بخواهد نسبت به خريد ترافيک اضافه کند، مي‌تواند به وب‌سايت اين شرکت مراجعه کند.

قراردادها به‌صورت پس‌پرداخت و پيش‌پرداخت ارائه مي‌شوند و پس از پايان مدت قرارداد، بر اساس درخواست مشتري و شرايط جديد قابل تمديد است. نحوه پرداخت هزينه‌ها هم بدين صورت است که پرداخت هزينه‌ها در قراردادهاي پس‌پرداخت از طريق قبوض تلفن ثابت و براي قراردادهاي پيش‌پرداخت از طريق سايت مخابرات مقدور است. هم‌چنين درباره‌ي درگاه‌هاي فروش و ثبت‌نام اين سرويس و مناطق تحت پوشش آن مي‌توان از طريق تماس تلفني 2020، مراجعه به امور مشتريان مراکز و از طريق پورتال آگاهي پيدا کرد.

جدول تعرفه‌هاي سرويس VDSL مخابرات در شکل زير آمده است:

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17472
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي