سرویس اينترنت ۱۳۹۷/۱۲/۳ - ۲۳ : ۵۵ شماره: 17483
بسته اينترنتي موبايل با چه حجمي بخريم؟
يکي از سئوالات کاربران سيستم‌هاي هوشمند و کاربران اينترنت اين است که بسته اينترنتي با چه حجم و سرعتي براي من مناسب است. ميزان بودجه‌اي که براي کار با اينترنت اختصاص مي‌دهيم، گاهي محدود است و نمي‌توانيم بيش از حدي براي اين موضوع هزينه کنيم؛ لذا خوب است بدانيم چه بسته اينترنتي با چه سرعت و حجمي کار ما را راه مي اندازد.
وايمکس نيوز- ميزان بودجه‌اي که براي کار با اينترنت اختصاص مي‌دهيم، گاهي محدود است و نمي‌توانيم بيش از حدي براي اين موضوع هزينه کنيم؛ لذا خوب است بدانيم چه بسته اينترنتي با چه سرعت و حجمي کار ما را راه مي اندازد.
 
فايل هاي صوتي چه ميزان حجم بسته اينترنتي را مصرف مي‌کنند؟ 
برخي از فايل هاي موسيقي فوق‌العاده با کيفيت بالا هستند و برخي نيز جزو فايل‌هاي صوتي سبک و کم حجم محسوب مي‌شوند. بيشترين استفاده از حجم اينترنت، همان نرخ بيت يا تعداد بيت در ثانيه است که به صورت ديجيتال منتقل مي‌شود. در اينجا قصد داريم نگاهي به مقدار مصرف هر نوع فايل صوتي داشته باشيم.
 
کيفيت پايين، معمولا 96 کيلوبيت بر ثانيه است. به طور متوسط، فايل صوتي با کيفيت پايين 0.72MB در دقيقه و يا 43.2MB در هر ساعت مصرف مي‌کند.
کيفيت عادي، 160 کيلوبيت بر ثانيه است. فايل موسيقي با کيفيت معمولي از 1.20 مگابايت در دقيقه تا متوسط ??72 مگابايت در ساعت مصرف مي‌کند.
کيفيت بالا، 320 کيلوبيت بر ثانيه است. موسيقي با کيفيت بالا از 2.40MB در دقيقه و 115.2MB در هر ساعت به طور متوسط مصرف مي‌کند.
اين ارقام به طور متوسط و ميانگين مطرح مي‌شوند؛ بدين معني که اپراتوري که شما خدمات را از آن شرکت مي‌گيريد، در ميزان مصرف شما دخيل است.
 
هر گيگ چند ساعت فيلم است؟
همان‌طور که مي‌دانيد، معمولا فايل‌هاي تصويري حجم بالاتري از فايل‌هاي صوتي دارند و علت آن اين است که فايل‌هاي تصويري، اطلاعات بسيار بيشتري نسبت به صدا دارند و اطلاعات بيشتري ارسال مي‌شود. وضعيت شبکه شما نقش مهمي در ارسال فايل‌هاي چند رسانه‌اي دارد، زيرا هيچ کس بافر را دوست ندارد. خوشبختانه برنامه‌ها به اندازه کافي هوشمند هستند تا بتوانند فايل‌هاي تصويري و ويديويي را با سرعت شبکه مناسبي در دسترس کاربر قرار دهند. توجه داشته باشيد که برخي فايل‌هاي ويديويي هم با فرمت HD يا 4K وجود دارند که براي دريافت و ارسال آن‌ها نياز به حجم اينترنت بالاتر و سرعت بالاتري خواهيم داشت.
 
فايل ويديو با کيفيت پايين معمولا بين 240p تا 320p است و در تنظيمات‌اش با کيفيت پايين، حدود 0.3 گيگابايت (300 مگابايت) در ساعت را مصرف مي‌کند.
ويديوي با کيفيت SD ويديويي با 480p است. ويديو با کيفيت SD معمولا حدود 0.7 گيگابايت (700 مگابايت) در ساعت مصرف مي‌کند.
ويديو با کيفيت HD بين 720 تا 2K است. ويديو با کيفيت 720p حدود 0.9 گيگابايت، 1080p حدود 0.9GB گيگابايت و 2K حدود 3 گيگابايت در ساعت مصرف مي‌کند.
ويديو با کيفيت UHD داراي اطلاعات بيشتري است و ويديو 4K حدود 7.2 GB در ساعت مصرف مي‌کند.
بايد در نظر داشت که اين اعداد به طور متوسط و ميانگين مطرح شده‌اند و مي‌توانند با سيستم‌هاي فشرده سازي و يا بر اساس شبکه و شرايط شبکه، تغييراتي داشته باشند.
 
معرفي ميزان مصرف بسته اينترنتي موبايل و طرح هاي اينترنت همراه
يک بسته يا طرح اينترنتي معمولا از سوي اپراتور مخابراتي مشخص و قيمت‌گذاري شده و حجم آن معلوم مي‌شود. مثلا بسته‌هاي اينترنتي در حجم‌هاي 2 گيگابايتي، 5 گيگابايتي و 10 گيگابايت وجود دارد و يا حتي مي‌تواند کمتر يا بيشتر از اين مقدار باشد.
 
تصور کنيد هر کدام از اين بسته اينترنتي را خريداري کرده‌ايد، در ادامه به شما مي گوييم هر بسته اينترنتي چه حجم ديتا و يا فيلم و صوت را مي‌تواند براي شما دانلود کند.
 
با يک بسته 2 گيگابايتي مي‌توانيد موارد ذيل را دانلود کنيد:
47 ساعت موسيقي با کيفيت پايين
28 ساعت موسيقي با کيفيت معمولي
17 ساعت موسيقي با کيفيت بالا
6.5 ساعت فيلم با کيفيت پايين
2.8 ساعت فيلم SD
2.2 ساعت فيلم 720p
1.6 ساعت فيلم ويدئويي 1080p
0.6 ساعت فيلم 2K
0.25 ساعت ويديو 4K
 
 
با يک بسته 5 گيگابايتي مي‌توانيد موارد ذيل را دانلود کنيد:
117 ساعت موسيقي با کيفيت پايين
70 ساعت موسيقي با کيفيت معمولي
42.5 ساعت موسيقي با کيفيت بالا
16.25 ساعت فيلم با کيفيت پايين
7 ساعت فيلم ويديويي استاندارد
5.5 ساعت فيلم ويديويي 720p
3.25 ساعت فيلم ويديويي 1080p
1.5 ساعت فيلم 2K
0.6 ساعت ويديو 4K
 
با يک بسته 10 گيگابايتي مي‌توانيد موارد ذيل را دانلود کنيد:
234 ساعت موسيقي با کيفيت پايين
140 ساعت موسيقي با کيفيت معمولي
85 ساعت موسيقي با کيفيت بالا
32.5 ساعت فيلم با کيفيت پايين
14 ساعت ويديوي SD
11 ساعت فيلم 720p
6.5 ساعت فيلم 1080p
3 ساعت فيلم 2K
1.2 ساعت فيلم 4K
 
فقط توجه داشته باشيد که اگر هر روز تعداد زيادي فيلم با کيفيت بالا تماشا کنيد، به حجم اينترنت بالاتري نياز خواهيد داشت. اين به اين معناست که شما طرح بسته اينترنتي نامحدود نياز داريد.
منبع: پلازا
انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17483
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي