سرویس اينترنت ۱۳۹۷/۱۲/۷ - ۹ : ۴۱ شماره: 17494
ترافيک کاذب اينترنتي دردسر آفرين شد
اثر حملات ديداس، ارسال ترافيک کاذب بسياري به سرور و از کار انداختن آن است؛ اتفاقي که اخيراً براي برخي از کسب‌وکارهاي ايراني رخ داده و بهترين راه جلوگيري از آن، استفاده از سرويس‌هاي امنيتي و به‌روز نگه داشتن آن‌هاست.

وايمکس نيوز- بارها اتفاق افتاده که برخي از وب‌سايت‌ها بر اثر حملات منع سرويس توزيع‌شده (DDOS) از دسترس خارج شوند. حملات ديداس به نحوي رخ مي‌دهد که فرد مهاجم که قصد حمله به سرويسي را دارد، ترافيک بسياري را که عمدتاً حاوي تقاضاي کاذب است، روي يک سايت يا سرور مي‌فرستد و باعث مي‌شود آن سرويس‌دهنده ديگر نتواند جواب دهد و از کار بيفتد و يا از دسترس خارج شود.

در اين باره، امير صفري فروشاني - کارشناس نرم‌افزارهاي امنيتي حوزه فناوري اطلاعات - با بيان اين‌که انجام حملات ديداس کار سختي نيست، به ايسنا گفت: هر آلودگي مي‌تواند باعث حملات ديداس شود. حملات APT يا تهديد پيشرفته مستمر (Advanced persistent threat) که راهي براي به‌دست آوردن اطلاعات افراد است، يا حملاتي که از طرف بات‌نت‌ها اتفاق افتاده و موجب آلوده شدن شبکه مي‌شوند و مي‌تواند براي ايجاد حملات ديداس نيز استفاده شوند.

وي در پاسخ به اين‌که آيا نصب برخي اپليکيشن‌ها و دسترسي‌هاي آن‌ها به تجهيزات کاربران، مي‌تواند به آلودگي منجر شود، گفت: اين هم مي‌تواند يکي از دلايل باشد؛ اما خود کاربر بايد خيلي موارد را رعايت کند، اين‌که هر اپليکيشني را نصب نکند و آنتي‌ويروس معتبر داشته باشد. اما کسب‌وکارها هم بايد سرويس‌هاي امنيتي خود را داشته باشند، از جمله سرويس‌هاي آنتي‌ديداس که دچار مشکل خاص نشوند.

خطري که نسخه‌هاي غيررسمي دارند

اين کارشناس نرم‌افزارهاي امنيتي هم‌چنين اظهار کرد: اکثر کاربران نسخه‌هاي غيررسمي و غيراصل تلگرام را استفاده مي‌کنند که امنيت پايين‌تري دارند و کسي که نرم‌افزار را نوشته، دستش باز است و مي‌تواند هر پيام يا فايلي را از سمت کاربر بفرستد و يا اقدامات ديگري انجام دهد. بنابراين برخي از حملاتي که به کاربران مي‌شود، به اين خاطر است که با هدف استفاده از تلگرام ضدفيلتر، نسخه‌هايي مانند تلگرام ايکس فيک را نصب مي‌کنند که اين بلا هم سرشان مي‌آيد.

صفري با اشاره به لزوم جدي دانستن امنيت دستگاه‌ها توسط کاربران توضيح داد: متأسفانه بخش زيادي از کاربران درباره تأمين امنيت خود در فضاي مجازي دچار سهل‌انگاري هستند و از طرفي بلد نيستند چگونه دستگاه‌هاي خود را ايمن کنند و بسياري هم اطلاعات و باورهاي نادرستي درباره مسائل امنيت سايبري دارند. البته در حال حاضر افراد بسيار کمي هستند که آنتي‌ويروس استفاده نکنند، اما بخش زيادي از کساني که استفاده مي‌کنند يا از نسخه‌هاي فيک استفاده مي‌کنند، يا از محصولات رايگان که حفاظت درست ندارد و اين يک معضل جدي است.

وي ادامه داد: هم‌چنين بسياري از افراد آنتي‌ويروس، سيستم عامل و يا اپليکيشن‌هايشان را آپديت نمي‌کنند. مثلاً شنيدند که اگر ويندوز را آپديت کني، دستگاه سنگين مي‌شود. درواقع يک سري باورهاي اشتباه وجود دارد و برخي از اين باورها هم توسط کساني است که تعميرکار کامپيوتر و يا نصاب اينترنت هستند و اصطلاح متخصص را به دوش مي‌کشند، اما نظريات اشتباه مي‌دهند. اين افراد آنتي‌ويروس فيک نصب مي‌کنند که خودشان به نوعي ويروس و تهديد سايبري محسوب مي‌شود، زيرا برايشان سود دارد و به کاربر هم مي‌گويند ويندوزش را آپديت نکند، چون سنگين مي‌شود.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17494
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي