سرویس شهر هوشمند ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ - ۲۳ : ۴۷ شماره: 17510
"هوشمندسازي شهرها" راه‌حل توسعه شهري در دنياي مدرن
به هنگام صحبت درباره تحولات شهري، معمولا ذهن‌ها به سمت مگاشهرهاي بزرگ همچون شانگهاي، دبي يا هنگ کنگ معطوف مي‌شود يا به هنگام صحبت در مورد پيشرفت‌هاي تکنولوژيکي، سان‌فرانسيسکو و منطقه سيليکون‌ولي به ذهن مي‌رسند اما واقعيت اين است که شهرهاي پيش‌رو در اين انقلابِ رو به رشد شهري اغلب غيرمنتظره هستند.

وايمکس نيوز- با نگاهي کوتاه به شهر در حال ساخت "کالاساتاما"، شهري که در حاشيه "هلسينکي"، پايتخت فنلاند در حال ساخت است، اين نوع نگاه نيز تغيير خواهد کرد. توسعه‌دهندگان شهري در مورد اين شهر اظهار داشته‌اند که تا پايان سال 2030 ميلادي که پروژه ساخت آن اتمام خواهد يافت، ساکنان اين شهر مي‌توانند روزانه به طور ميانگين يک ساعت از زمان خود را صرفه‌جويي کنند.

براي مثال ساکنان شهر به هيچ وجه پشت کاميون‌هاي تخليه زباله معطل نخواهند شد چرا که مهندسان، کل شهر را به يک سيستم جمع‌آوري زباله تجهيز کرده‌اند که در آن شهروندان تمامي زباله‌هاي خود را به يک درگاه برده و زباله‌ها در آن‌جا به يک مرکز دفع زيرزميني منتقل مي‌شوند.

يکي ديگر از برنامه‌هاي اين شهر براي صرفه‌جويي در زمان، طراحي شهري است. به گونه اي که خدمات عمومي مانند مدارس، بيمارستان‌ها و حمل و نقل عمومي در نزديکي يک‌ديگر قرار گرفته و به راحتي قابل دسترسي هستند.

يکي از شهروندان اين شهر با بيان اين که مسيرهاي رفت و آمد روزانه او بسيار کم مسافت است و دسترسي آسان به همه‌چيز وجود دارد، اظهار کرد: زندگي در اين شهر بسيار راحت است چرا که اين شهر، کارآمدترين شهر جهان است.

اگر چه در حال حاضر تنها 3500 نفر در شهر "کالاستاما" زندگي مي‌کنند اما توسعه‌دهندگان اميدوارند تا سال 2030 ميلادي سکنه اين شهر به 25 هزار نفر رسيده و 10 هزار شغل نيز در آن ايجاد شود.

با توجه به گزارش سازمان ملل متحد در سال 2018 ميلادي که اعلام کرد تا سال 2050 ميلادي 68 درصد از بشريت در مناطق شهري زندگي خواهند کرد، نوآوري و توسعه شهري امري حياتي است.

بايد توجه کرد که اين امر پديده‌اي جديد نيست. چنين دگرگوني‌هايي براي قرن‌هاست که در شهرها صورت مي‌گيرد، از برنامه‌ريزي‌هاي شهري در بين‌النهرين تا ساخت سيستم‌هاي کانال‌هاي شهري در آمستردام در قرن 17 ميلادي که براي دفاع و مديريت آبي شهر ساخته شده بودند.

اما در حال حاضر توسعه شهري کمتر به زيرساخت‌ها مربوط شده و بيشتر به سيستم‌هاي ميان‌ارتباطي وسيله‌ها و اشياء موسوم به "اينترنتِ اشياء" (IoT) معطوف مي‌شود. در سيستم اينترنت اشياء بسياري از لوازم و وسايل به جاي ارتباط با انسان‌ها مي‌توانند خودشان با يکديگر ارتباط برقرار کنند و طبق برآوردها تا سال 2020 ميلادي 50 ميليارد شيء با يکديگر ارتباط برقرار و گفت‌وگو خواهند کرد.

با انتقال به شبکه اينترنت 5G و سرعت بسيار بالاي پهناي باند، "اينترنت اشياء" قادر خواهد بود شهرها را به محيط‌هاي مناسب‌تري تبديل کرده و امکان استفاده از تکنولوژي‌هايي مانند سنسورهاي ترافيک يا هواپيماهاي بدون سرنشين مستقل را فراهم سازد.

بايد توجه کرد که شهرها نبايد به هيچ وجه به صورت سفارشي ساخته شوند تا قادر به استفاده از اين پتانسيل باشند.

در حال حاضر شهر باستاني "ماترا" در جنوب ايتاليا در تلاش است تا به يکي از اولين شهرهاي اروپا تبديل شود که به اينترنت 5G دسترسي دارند. تصور مي‌شود 5G بتواند با استفاده از تکنولوژي‌هايي مانند واقعيت مجازي براي نشان دادن ميراث فرهنگي و هنري شهري که پايتخت فرهنگي اروپا در سال 2019 ميلادي نامگذاري شده است، به اين شهر کمک کند تا به يکي از مقاصد گردشگري ديجيتال تبديل شود.

بنا بر گزارش سي ان ان، يکي از نگراني‌هايي که درمورد شهرهايي با تکنولوژي‌هاي بسيار بالا وجود دارد، مسئله به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصي و امنيت حريم خصوصي است. اما بايد به اين نکته توجه کرد که اين تکنولوژي‌ها در زمينه خدمات عمومي مورد استفاده قرار مي‌گيرد و امنيت اطلاعات شخصي شهروندان به راحتي قابل تامين است.

مسوولان شهري نبايد هوشمندسازي شهري را به عنوان راه حلي تکنولوژيکي در نظر بگيرند، بلکه بايد آن را وسيله‌اي براي همکاري شهروندان قرار دهند که شهروندان و جوامع مختلف را درگير کرده و براي همکاري دولت‌ها و کسب‌وکارهاي خصوصي شهروندان بسيار حائز اهميت است.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17510
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي