سرویس اينترنت ۱۳۹۷/۱۲/۲۵ - ۲۳ : ۴۸ شماره: 17535
چه‌کسي جور تعرفه‌هاي پايين اينترنت را مي‌کشد؟
در حالي که در سال‌هاي گذشته تقريباً تمامي خدمات و اقلام مصرفي با افزايش قيمت مواجه بودند، تعرفه خدمات ارتباطي کاهش قيمت داشته و اگرچه همين حالا هم مشترکان از تعرفه‌ها ناراضي هستند، اما ارائه‌دهندگان اينترنت ثابت معتقدند پايين بودن تعرفه، آنها را با مشکل مواجه کرده است.

وايمکس نيوز- اين روزها بيشتر استفاده کاربران اينترنتي به ارتباطات سيار محدود مي‌شود، اما کارشناسان بر اين عقيده‌اند که ارتباطات ثابت هم در حوزه‌هاي پهن‌باند به ويژه خدمات ويدئويي و ابري لازم است و بدون آن تحول در کسب‌وکارها و صنايع و در نتيجه تحول ديجيتالي امکان‌پذير نخواهد بود و لازمه توسعه‌ي ارتباطات ثابت هم، سرمايه‌گذاري با مدل اقتصادي است.

از طرفي شواهد نشان مي‌دهد اين روزها شرکت‌هاي ارائه‌دهنده اينترنت ثابت دچار مشکلات مالي شدند و برخي از آن‌ها بازار را به اپراتورهاي موبايلي واگذار کردند، زيرا پايين بودن تعرفه اينترنت در اپراتورهاي موبايلي، موجب شده تمايل افراد به استفاده از اينترنت موبايل به‌جاي اينترنت ثابت باشد و در نتيجه شرکت‌هاي FCP در حال از دست دادن مشترکانشان هستند و اين موضوع به گفته کارشناسان، نه‌تنها موجب حذف تدريجي ارتباطات ثابت شده بلکه به مرور اين صنف و ساير خدماتي که به ارتباطات ثابت وابسته هستند را به مشکل دچار خواهد کرد.

در واقع شرکت‌هاي ارائه‌دهنده اينترنت ثابت معتقدند دامپينگ و قيمت‌هاي کمتر از کف در شرکت‌هاي همراه در جشنواره‌ها موجب مهاجرت مشترکين اينترنت ثابت به سوي همراه شده است، زيرا اين شرکت‌ها در سال‌هاي اخير با سوءاستفاده از وضعيت نظارتي و به‌ويژه پس از ابلاغ مصوبه 266 با ارائه طرح‌هاي ويژه و قيمت‌هاي زير کف مصوب سازمان مشترکين را ترغيب به استفاده از حجم‌هاي ترافيک بالا و بسيار ارزان مي‌کنند.

در حالي که قيمت ساير اقلام مصرفي در سال‌هاي گذشته با افزايش روبرو بوده، تعرفه‌هاي ارتباطي با کاهش مواجه است و علت اين موضوع هم اين است که وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات معتقد است در تلاطم اقتصادي نبايد صرفاً هزينه را از جيب مردم برداريم و اگر مي‌خواهيم ICT رشد و توسعه پيدا کند، هزينه خدمات ICT بايد متناسب با جيب مردم باشد.

با وجود اين، مشکلي که ارائه‌دهندگان اينترنت ثابت بر آن تاکيد دارند، در کنار تناسب نداشتن تعرفه‌هاي اينترنت همراه در مقايسه با اينترنت ثابت، سرمايه‌گذاري نداريم.

اگرچه مسئولان سرمايه‌گذاري مناسب مانند سرمايه‌گذاري که در حوزه اپراتورهاي همراه شده را راه‌حلي براي حل مشکل ارائه‌دهندگان اينترنت ثابت مي‌دانند، اما بايد توجه داشت که سرمايه‌گذار بايد اطمينان داشته باشد که اگر سرمايه‌گذاري کرد، سرمايه‌اش با يک سود منطقي برمي‌گردد، در غير اين صورت اقدام نخواهد کرد.

با وجود اين، نمي‌توان ناديده گرفت که قيمت کالاهاي مصرفي يا خدمات ارائه شده به کاربران با افزايش روبرو بوده و شايد يکي از معدود مواردي که در اين سال‌ها علي‌رغم افرايش نرخ ارز، متناسب با آن رشد نکرده، همين خدمات اينترنتي شرکت‌هاست؛ موضوعي که اگرچه همين حالا هم خوشايند کاربران اينترنتي نيست، اما با سوق دادن کاربران به استفاده از اينترنت همراه، اينترنت ثابت را دچار مشکل کرده که به اعتقاد کارشناسان، در دراز مدت براي توسعه ارتباطي دردسرساز خواهد شد.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17535
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي