سرویس ICT بين الملل ۱۳۹۷/۱۲/۲۶ - ۱۲ : ۴۷ شماره: 17541
مراقب هزينه‌هاي رومينگ باشيد
در آستانه‌ سال جديد و مسافرت به کشورهاي خارجي، لازم است در صورت تمايل به استفاده از سيم‌کارت‌هاي ايراني براي جلوگيري از دريافت هزينه‌هاي مازاد، از جزئيات سرويس رومينگ بين‌الملل و تعرفه‌هاي آن آگاه باشيد.

وايمکس نيوز- با نزديک شدن به سال جديد، سفرهاي نوروزي که سفرهاي خارجي را هم در برمي‌گيرد، آغاز مي‌شود. هنگام سفر به کشورهاي خارجي، برقراري ارتباط با ايران مي‌تواند به دو شيوه خريد سيم‌کارت کشور مقصد يا با سيم‌کارت‌هاي ايراني انجام شود.

با استفاده از سيم‌کارت کشور مقصد، از تعرفه‌هاي آن کشور براي تماس تلفني، ارسال پيامک و ديتا استفاده مي‌شود اما در صورتي که مسافران بخواهند از سيم‌کارت‌هاي ايراني استفاده کنند، تعرفه‌هاي رومينگ برايشان محاسبه مي‌شود که نا آگاهي از اين تعرفه‌ها و نحوه استفاده از رومينگ بين‌الملل مي‌تواند به هزينه‌هاي بالا منجر شود.

ممکن است تصور کنيد به محض ورود به کشورهاي ديگر، هزينه رومينگ براي سيم‌کارتتان محاسبه مي‌شود، اما اين طور نيست.

رومينگ امکان استفاده از تلفن همراه براي برقراري تماس، دريافت و ارسال پيامک و استفاده از ديتا در خارج از محدوده جغرافيايي تحت پوشش شبکه اپراتور را فراهم مي‌کند؛ بنابراين تنها زماني که مشترکي از يکي از اين سرويس‌ها استفاده کند، هزينه رومينگ براي او محاسبه خواهد شد و اين‌طور نيست که به محض ورود به کشورهاي ديگر، هزينه رومينگ براي سيم‌کارت افراد در نظر گرفته شود.

صرف‌نظر از مسافرت يا عدم مسافرت به خارج از مرزهاي کشور، در صورت برقراري ارتباط از طريق شبکه تلفن همراه کشورهاي همسايه، هزينه‌هاي رومينگ بين‌الملل مطابق با تعرفه آن کشور محاسبه خواهد شد؛ از آنجاکه در شهرها و نقاط مرزي به علت پوشش آنتن شبکه‌هاي تلفن همراه کشورهاي همسايه، همواره احتمال انجام مکالمه در داخل کشور از طريق شبکه آن‌ها وجود دارد، در سفر به اين نقاط به دليل هم‌پوشاني از سرويس رومينگ بين‌الملل استفاده نکنيد بلکه از داشتن آنتن شبکه اپراتورها اطمينان يافته و سپس براي برقراري تماس اقدام کنيد تا هزينه‌هاي ناخواسته رومينگ را متحمل نشويد.

لزوم وجود توافق‌نامه رومينگ با کشور مقصد

با توجه به استفاده از سيم‌کارت‌هاي اعتباري و دائمي در سفرهاي خارجي و هزينه‌اي که هر يک از اين سيم‌کارت‌ها در تعرفه‌هاي رومينگ در سفر دارند، لازم است مشترکان از تعرفه‌هاي رومينگ و شرايط آن آگاه باشند تا هزينه‌هاي مربوط را مديريت کنند. البته تنها در صورتي مي‌توان از تعرفه‌هاي رومينگ استفاده کرد که سيم‌کارت شما با کشور مقصدتان داراي توافقنامه رومينگ باشد که پس از اطمينان از اين موضوع، لازم است سرويس رومينگ فعال شود.

تعرفه رومينگ هر يک از اپراتورها در شرايط حضور در کشورهايي که قرارداد رومينگ با آن‌ها بسته شده، متفاوت است و در وب‌سايت اپراتورهاي همراه قرار گرفته است. با انتخاب هر کشوري که قصد سفر به آن را داريد، مي‌توانيد هزينه مکالمه در آن کشور، مکالمه از آن کشور با ايران، دريافت مکالمه از ايران و ساير تعرفه‌هاي ارسال و دريافت پيامک و خدمات اينترنتي را مشاهده کنيد.

هزينه مکالمات سرويس رومينگ بر مبناي دقيقه محاسبه مي‌شود، يعني براي مکالمات کمتر از 60 ثانيه، هزينه يک دقيقه مکالمه محاسبه مي‌شود، پس بهتر است دقايق مکالمات خود را کامل کرده و بعد از پايان مکالمه با زدن دکمه قطع تلفن، از قطع مکالمه خود اطمينان حاصل کنيد تا متحمل هزينه ناشي از عدم قطع ارتباط نشويد.

تعرفه‌هاي اعلام‌شده رومينگ در اپراتورها، شامل بخش‌هاي تماس با ايران، تماس با همراهان در همان کشور و دريافت تماس از طرف ايران است. در صورت برقراري ارتباط بين دو تلفن همراه ايراني در کشور ميزبان، هزينه مکالمه براي تماس‌گيرنده و مخاطب مطابق با تعرفه‌هاي رومينگ محاسبه مي‌شود. البته در صورت تماس با کشور ثالث، هزينه‌ها مطابق با تعرفه بين‌الملل کشور ميزبان محاسبه مي‌شود که از تعرفه تماس با ايران بيشتر است.

برخورداري از اينترنت فعال‌سازي سرويس رومينگ

با فعال کردن سرويس رومينگ، اينترنت رومينگ و اينترنت گوشي همراه هنگام سفر مي‌توان از اينترنت همراه استفاده کرد. البته بسته‌هاي اينترنتي اپراتورهاي داخلي هنگام استفاده از سرويس رومينگ، غيرفعال مي‌شود و هزينه اينترنت بر اساس حجم مصرفي و مطابق با تعرفه اعلام‌شده و هزينه استفاده از اين خدمات بر اساس تعرفه رومينگ محاسبه خواهد شد.

هر يک از سيم‌کارت‌هاي دائمي و اعتباري شرايط خاص خود را براي استفاده از سرويس رومينگ دارند. در صورتي که سرويس رومينگ براي سيم‌کارتتان فعال نباشد، براي فعال‌سازي بايد به دفاتر خدمات ارتباطي مراجعه کنيد. شايد يکي از مزاياي مهم استفاده از سيم‌کارت‌هاي اعتباري در سرويس رومينگ، امکان کنترل هزينه آن با توجه به اطلاع از ميزان شارژ سيم‌کارت باشد و اينکه در صورت اتمام شارژ تلفن همراه، امکان انتقال شارژ از ايران توسط بستگان وجود دارد.

در سيم‌کارت‌هاي دائمي، در صورت افزايش کارکرد تلفن همراه بيش از مبلغ وديعه، اپراتورها مجاز به قطع تلفن همراه بوده و مسئوليت پرداخت بدهي به هر ميزان تا قبل از زمان قطع بر عهده مشترک است. ضمن آنکه احتمال انتقال بخشي از مبلغ کارکرد تلفن به صورتحساب دوره بعد وجود دارد.

همچنين با توجه به پرداخت هزينه مکالمات رومينگ به اپراتور طرف مقابل خارجي، اين هزينه از مشترک دريافت شده و مسؤوليت پرداخت آن به هر ميزان برعهده مشترک است.

در صورت مفقود شدن گوشي، بلافاصله مراتب را به يکي از بستگان داخل کشور اطلاع داده تا از طريق مراجعه به ادارات دولتي مشترکين نسبت به قطع آن اقدام کنند. البته با فعال‌سازي پين‌کد سيم‌کارت و رمز گوشي، در صورت سرقت يا گم شدن تلفن همراه، سوء‌استفاده‌هاي احتمالي به حداقل مي‌رسد.

همچنين سيم‌کارت مشترک ممکن است توسط بدافزارها هک و از طريق آن با خارج از کشور تماس گرفته شود؛ با دانلود مطمئن نرم‌افزارها و برنامه‌هاي مورد نياز از فروشگاه‌هاي امن و معتبر و استفاده از آنتي‌ويروس به روز شده، مي‌توان از اين‌گونه تهديدها جلوگيري کرد.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17541
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي