سرویس فضاي مجازي ۱۳۹۸/۱/۲۷ - ۰ : ۱۶ شماره: 17589
با حضور رييس جمهور جلسه پنجاه وهفتم شوراي عالي فضاي مجازي تشکيل شد
رئيس جمهور با اشاره به اينکه فضاي مجازي مي تواند در بخش توليد و اشتغال تحرک ايجاد کرده و در رونق توليد ملي تاثيرگذاري مثبتي داشته باشد، گفت: بايد در راستاي تدوين برنامه هاي موثر براي رفع موانع و مشکلات از مسير توسعه کسب و کار و توليد توسط شرکت هاي دانش بنيان، تلاش کنيم.

تي آي سي نيوز- حجت‌الاسلام والمسلمين  حسن روحاني در جلسه شوراي عالي فضاي مجازي با تبريک آغاز سال جديد و اعياد شعبانيه، نامگذاري سال 1398 به عنوان سال «رونق توليد» از سوي مقام معظم رهبري را مورد اشاره قرار داد و گفت: دبيرخانه شوراي عالي فضاي مجازي بايد بررسي هاي لازم براي تدوين برنامه هاي موثر در راستاي رفع موانع و مشکلات از مسير توسعه کسب و کار و توليد توسط شرکت هاي دانش بنيان را انجام داده و براي طرح در جلسه شوراي عالي آماده کند.

رئيس جمهور با اشاره به درگير شدن بسياري از استان هاي کشور با مشکلات ناشي از سيل و تقدير از تلاش هاي مردم و همه دستگاههاي ذيربط در کمک رساني به سيل زدگان، ادامه داد: کمک رساني به مناطق سيل زده بايد تا رفع کامل مشکلات مردم ادامه پيدا کند و در اين راستا به مسئولان اجرايي استان هايي که در معرض سيل قرار دارند دستور آماده باش کامل داده شده است.

 روحاني انتشار برخي مطالب غيرواقعي و شايعات در فضاي مجازي در اين گونه حوادث را موجب نگراني مردم دانست و خاطرنشان کرد: برهم زدن امنيت رواني مردم اقدامي بر خلاف امنيت جامعه بوده و بايد سياست گذاري لازم براي پيشگيري از انتشار اخبار جعلي و شايعات در شوراي عالي فضاي مجازي انجام شود تا در صورت نياز به قانون گذاري از سوي دولت لايحه آن تدوين و تقديم مجلس شود.

بر اساس اين گزارش، در جلسه شوراي عالي فضاي مجازي مقرر شد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي، سازمان تبليغات اسلامي و دفتر تبليغات اسلامي سند تحول فضاي مجازي در موضوعات مربوط به حوزه‌هاي فعاليت خود را تدوين و به شوراي عالي فضاي مجازي تقديم کنند.

 مواجهه فعال با فضاي مجازي با لحاظ اصول و ارزش‌هاي سبک زندگي اسلامي-ايراني، نگاه فرصت محور به فضاي مجازي، کاهش تصدي گري دولت با لحاظ ظرفيت هاي غير حکومتي مبتني بر نظام چند ذي ربطي، اتخاذ رويکرد توسعه فراملي و ايجاد عمق استراتژيک منطقه اي، بين المللي و کشورهاي همسو، تلاش در جهت اصلاح ساختارها و مديريت منابع مالي و انساني موجود به جاي خلق ساختار و هزينه هاي جديد، شبکه ملي اطلاعات به عنوان زيست بوم پياده سازي تمامي برنامه هاي اسناد تحولي و ايجاد و توسعه سکوهاي مورد نياز در حوزه هاي تحولي با تاکيد بر ظرفيت بخش خصوصي از الزاماتي است که دستگاههاي مذکور بايد در تدوين اين سند تحولي مد نظر قرار دهند.

همچنين در اين جلسه، ابوالحسن فيروزآبادي دبير شوراي عالي فضاي مجازي گزارشي از وضعيت فرهنگي کشور بويژه در حوزه رسانه ها و نظام آموزشي مطرح کرد که نشان دهنده فعاليت چشمگير بخش خصوصي در حوزه آموزش مجازي و توليد محتوا در فضاي مجازي کشور است.

بر اساس اين گزارش تحولات فضاي مجازي در حوزه آموزش موجب پويايي علمي کشور شده و گسترش آن نيازمند به کارگيري بيشتر بخش خصوصي در نظام آموزش کشور است.

بر مبناي گزارش وي؛ در حوزه رسانه نيز، پايين بودن مسئوليت پذيري و وجود کاربران فاقد هويت مشخص در فضاي مجازي موجب نابساماني، شيوع اخبار نادرست و تشويش اذهان عمومي شده و عدم انسجام و هماهنگي رسانه هاي اجتماعي و فقدان مراکز اعتبار سنجي خبري، شيوع شايعات و اخبار جعلي را به دنبال داشته است.

منبع: سايت شوراي عالي فضاي مجازي

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17589
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي