سرویس فناوري‌هاي نوين ۱۳۹۸/۲/۸ - ۶ : ۵۹ شماره: 17655
فناوري جديد افکار را به کلمات تبديل مي‌کند
دانشمندان موفق به اختراع وسيله‌اي قابل کاشت در مغز شده‌اند که مي‌تواند افکار را بخواند و آنها را تبديل به کلمات کند.

ticnews -  تيمي‌ در دانشگاه کاليفرنيا در سانفرانسيسکو گفت که اين دستاورد که نتايج آن در نشريه نيچر چاپ شده، مي‌تواند به کساني کمک کند که در اثر بيماري قدرت تکلم خود را از دست داده‌اند. فناوري خواندن افکار در دو مرحله کار مي‌کند. اول يک الکترود در مغز کاشته مي‌شود تا سيگنال‌هاي الکتريکي را که وظيفه آنها حرکت دادن لب‌ها، زبان، حنجره و فک است دريافت کند. پس از پردازنده‌اي قدرتمند براي شبيه‌سازي چگونگي شکل‌گيري کلمات از اين حرکات در دهان و حلق استفاده مي‌شود. نتيجه گفتاري مصنوعي است که از يک دستگاه صوتي مجازي پخش مي‌شود
ممکن است بپرسيد بهتر نبود مغز براي يافتن الگويي از سيگنال‌هاي الکتريکي که کد کلمات در آنها نهفته است اسکن شود. با اين حال تلاش‌ها براي چنين کاري کاملا موفق نبوده است. در عوض اين سيستم بر شکل دهان و صداهايي که توليد مي‌کند تمرکز مي‌کند تا به پژوهشگران اجازه دهد به اين موفقيت بي‌سابقه دست يابند.
پروفسور ادوارد چانگ از محققان اين مطالعه گفت: براي اولين بار اين مطالعه نشان مي‌دهد که مي‌توانيم براساس فعاليت مغزي فرد، جملات ادا شده کاملي توليد کنيم.
اين دستاورد هيجان انگيز ثابت مي‌کند که مي‌توان با فناوري‌هاي موجود، وسيله‌اي ساخت که براي بيماراني که قدرت تکلم را از دست داده‌اند کار کند.
ميزان دقت
دقت اين دستگاه صد در صد نيست. با گوش کردن به نمونه صدايي که تيم محققان منتشر کرده مي‌توان ديد که جمله قرائت شده کاملا واضح نيست. در آزمايش‌ها به روي پنج نفر که صدها جمله را خواندند، شنوندگان توانستند تا 70 درصد جملات را تشخيص دهند.
مشکلاتي مثل بيماري نورون حرکتي، جراحات مغزي، سرطان گلو، بعضي سکته‌هاي مغزي، ام اس يا پارکينسون مي‌تواند باعث از دست رفتن قوه تکلم شود و محققان مي‌گويند که دستگاه آنها مي‌تواند به بعضي از اين بيماران کمک کند. با اين حال اين فناوري بر بخش‌هايي از مغز تکيه دارد که لب‌ها، زبان، حنجره و فک را کنترل مي‌کنند به همين دليل بيماراني که از بعضي انواع سکته مغزي رنج برده‌اند از آن بهره‌مند نخواهند شد.
پروفسور چانگ مي‌گويد: اين وسيله نمي‌تواند به همه کساني که قادر به تکلم نيستند کمک کند. در عين حال چشم‌انداز دوردست کمک به کساني را باز مي‌کند که هرگز زبان نگشوده‌اند، از جمله بعضي از کودکاني که مبتلا به سربرال پالسي (فلج مغزي) هستند.
کاربر چطور بايد فکر کند؟
از شرکت کنندگان در اين مطالعه خواسته شد حرکت خاصي در ناحيه دهان انجام ندهند.
پروفسور چانگ گفت: از آنها خواسته شد کار خيلي ساده خواندن جملاتي را انجام دهند. اين عملي طبيعي است که در مغز افکار را تبديل به حرکاتي در دهان و حلق مي‌کند. سوال ديگري که پيش مي‌آيد اين است که آيا کسي مي‌تواند افکار شخصي فرد مجهز به اين دستگاه را بخواند. پروفسور چانگ مي‌گويد: ما و ديگران سعي کرديم اين موضوع را که آيا مي‌شود فقط افکار را رمزگشايي کرد. معلوم شد که اين کار خيلي خيلي سخت است. اين يکي از دلايل متعددي است که ما تصميم گرفتيم بر آنچه افراد سعي دارند بر زبان بياورند تمرکز کنيم.
پروفسور سوفي اسکات از دانشگاه کالج لندن مي‌گويد: اين مطالعه‌اي خيلي جالب است که در يک آزمايشگاه عالي انجام شده، اما بايد اشاره کرد که در مراحل خيلي اوليه است و هنوز به آزمايش‌هاي عملي در کلينيک نزديک نيست.

منبع:  آي‌تي‌من

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17655
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي