سرویس اينترنت ۱۳۹۸/۲/۲۱ - ۹ : ۱۵ شماره: 17699
هنگام اتصال به واي فاي عمومي چه نکته‌هايي بايد رعايت شود؟
آيا مي‌دانيد اتصال به شبکه‌هاي واي فاي عمومي چه خطراتي براي شما دارد. ممکن است هنگام استفاده از اين نوع اينترنت هکرها به سيستم شما نفوذ کنند و اطلاعات شخصي شما را به سرقت ببرند.

ticnews- اين روزها بسياري از مکان‌هاي عمومي مثل رستوران‌ها، کافه‌ها و مراکز خريد داراي اينترنت واي فاي عمومي هستند و شما به سادگي و گاهي بدون نياز به وارد کردن رمز عبور به اينترنت، اين مراکز متصل مي‌شويد، در حالي که بايد در اين موارد نکات امنيتي از سوي کاربران رعايت شود تا امنيت دستگاهشان به خطر نيفتد.

يادتان باشد که هکرهاي زيادي از شبکه، واي فاي عمومي براي سرقت اطلاعات استفاده مي‌کنند. پس نکات ايمني را فراموش نکنيد و در صورت اتصال به شبکه‌هاي واي فاي عمومي از انتقال داده‌هاي مهم تان خودداري کنيد.

در اين باره علي اصغر زارعي - مدرس دانشگاه و کارشناس ارشد مديريت سيستم‌هاي اطلاعاتي - در گفت‌وگو با ايسنا نکاتي را ذکر کرده که چنانچه هنگام اتصال به واي فاي عمومي رعايت شود به حفظ امنيت دستگاه کاربران کمک خواهد کرد.

به گفته او بايد پوشه‌هايي که به اشتراک گذاشتيد را از حالت Share خارج کنيد چون به محض اين که وارد شبکه‌اي مي‌شويد، به صورت خودکار پوشه‌هاي به اشتراک گذاشته شده شما و هم‌چنين تمام اطلاعات درون آن‌ها با افرادي که درون شبکه‌ها هستند، به اشتراک گذاشته مي‌شود. البته ديگران براي وارد شدن به پوشه‌هاي کامپيوتر شما نياز به وارد کردن username و Password سيستم شما دارند. ولي باز هم براي اطمينان بيش‌تر، بهتر است فايل‌ها را از اين حالت خارج کنيد.

او ادامه داد: در ويندوز براي غير فعال کردن حالت Sharing، کافي است در بخش Control Panel به قسمت Network and Sharing Center برويد. سپس در منوي سمت چپ گزينه Change Advance Sharing Setting را انتخاب کنيد و در بخش Public تمام آيتم‌هاي اين بخش را در حالت Turn Off قرار دهيد. در پايان هم دکمه Changes Save در پايين صفحه را بزنيد. اما اگر از Mac book استفاده مي‌کنيد، به قسمت System Performance برويد و سپس به بخش Sharing برويد و مطمئن شويد که تمام گزينه‌ها تيک نخورده باشد.

به اعتقاد اين کارشناس بهتر است از VPN استفاده کنيد؛ چرا که در اين صورت ترافيک مصرفي شما از يک مسير امن هدايت مي‌شود، پس استفاده از VPN براي حفاظت اطلاعات شما ضروري است.

خودداري از اتصال به شبکه‌هاي ناشناس هم نکته ديگري است چرا که بسياري از هکرها، شبکه‌هاي واي فاي عمومي جعلي ايجاد مي‌کنند و اگر شما حواستان نباشد و به اين شبکه‌هاي جعلي متصل شويد، امنيت سيستم‌تان به خطر مي‌افتد، پس دقت کنيد به شبکه‌هاي واي فاي عمومي ناشناس متصل نشويد، مثلاً اگر در فرودگاه هستيد، حتماً مطمئن شويد به شبکه واي فاي فرودگاه متصل هستيد.

به گفته اين کارشناس ارشد مديريت سيستم‌هاي اطلاعاتي، زماني که قصد اتصال به اينترنت را نداريد حتماً، واي فاي را خاموش کنيد. اگر واي فاي دستگاه هميشه روشن باشد، بدون اين که متوجه شويد به شبکه‌هاي واي فاي عمومي بدون پسورد متصل مي‌شويد که اين موضوع امنيت شما را به خطر مي‌اندازد؛ پس با خاموش کردن واي فاي در مواقع غير ضروري جلوي اين اتصال نا امن را بگيريد، با اين کار هم امنيت داده‌هاي شما حفظ مي‌شود و هم مصرف باتري شما کاهش پيدا مي‌کند.

او افزود: از فعال بودن فايروال سيستم‌تان مطمئن شويد، چرا که فايروال تمام ترافيک‌هاي ورودي و خروجي را بررسي مي‌کند و به حفظ امنيت کامل سيستم‌تان کمک مي‌کند. براي فعال‌سازي فايروال در ويندوز به Control Panel برويد و روي System and Security کليک کنيد. بعد روي Windows Firewall کليک کنيد، و به بخش Windows Firewall Off Or On Turn برويد و در نهايت هم در بخش Home و Public را در حالت Turn On قرار داده و OK را بزنيد. همچنين اگر هم سيستم عامل شما Mac است، به بخش System Performance برويد و در قسمت Security and Policy، روي زبانه Firewall کليک کنيد و تيک Turn on Firewall را بزنيد.

توصيه اين کارشناس به کاربران اين است که هميشه آنتي ويروس مناسب روي سيستم عامل دستگاه‌تان نصب کنيد و از به‌روزرساني آن مطمئن شويد اما هنگام اتصال به شبکه واي فاي عمومي، حتماً چک کنيد که آنتي ويروس سيستم شما فعال باشد. هرچند که يک آنتي ويروس به‌روز شده هم ممکن نتواند تمام فعاليت‌هاي غير مجاز را شناسايي کند اما استفاده از آن راه بسيار خوب براي محافظت در برابر حملات است.

به گفته او مطمئن باشيد که سايت‌هاي مورد نظرتان از HTTPS استفاده مي‌کنند، چرا که استفاده از پروتکل HTTPS دسترسي شخصي سوم به اطلاعاتتان را مسدود مي‌کند و شما با خيال راحت مي‌توانيد به وب گردي و انتقال اطلاعاتتان بپردازيد. همين طور مي‌توانيد از افزونه HTTPS Everywhere در مرورگرهاي Google Chrome، Firefox، Opera استفاده کنيد.

به اعتقاد زارعي، براي انجام خريد آنلاين بايد اطلاعات حسابتان را وارد کنيد. پس حتماً هنگام اتصال به واي فاي عمومي از خريد آنلاين پرهيز کنيد. کلاً وقتي که به اينترنت‌هايي متصل هستيد که از امنيتشان مطمئن نيستيد، کارهاي بانکي‌تان را انجام ندهيد.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17699
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي