سرویس فضاي مجازي ۱۳۹۸/۲/۲۰ - ۱۹ : ۳۳ شماره: 17702
در آستانه اجباري شدن رمزهاي يکبار مصرف نظارت بر عملکرد اپليکيشن‌هاي پرداخت با کيست؟
اپليکيشن‌هاي موبايلي مدتي است که به دليل ايجاد سهولت در انجام برخي امور بانکي و مخصوصاً انتقال پول مورد استقبال شهروندان قرار گرفته‌اند که به گفته معاون توسعه و نظارت شرکت شاپرک، نظارت بر فرايند انتقال وجه در اين اپليکيشن‌ها بر عهده بانک مرکزي است.

ticnews- محمد مهدي طوبايي با بيان اينکه حوزه پرداخت الکترونيک شامل شرکت شاپرک به عنوان نهاد ناظر و شرکت‌هاي psp به عنوان ارائه دهنده خدمات پرداخت مي‌شود، اظهار کرد: اين حوزه صرفاً تراکنش‌هاي کارتي خريد کالا و خدمات، خريد شارژ، پرداخت قبوض و مانده‌گيري را شامل مي‌شود و تراکنش‌هاي کارت به کارت در بستر شرکت‌هاي psp يا شاپرک انجام نمي‌شود، بلکه از طريق شبکه شتاب و بين بانک‌ها انجام مي‌شود.

او با اشاره به سرويس‌هاي مالي ارائه شده توسط اپليکيشين‌هاي بانکي و پرداخت در اين باره اظهار کرد: برخي از اين اپليکيشن‌ها مختص پرداخت هستند و تراکنش‌هاي آنها از طريق شرکت‌هاي psp به شاپرک و از آنجا به شتاب منتقل مي‌شود.

معاون توسعه و نظارت شرکت شاپرک ادامه داد: برخي اپليکيشن‌هاي ديگر ممکن است سرويس‌هاي ديگري مانند کارت به کارت را هم ارائه دهند، به اين صورت که شماره کارت مبدأ و مقصد را از کاربر دريافت مي‌کنند و عمل انتقال وجه را انجام مي‌دهند، اما اين تراکنش‌ها اساساً از طريق سوئيچ شرکت‌هاي psp و شاپرک انجام نمي‌شود، بلکه در اين فرايند اپليکيشن به يک بانک متصل مي‌شود و سپس با انتقال به شبکه شتاب تراکنش مورد نظر انجام مي‌شود.

طوبايي با تاکيد بر اين نکته که نظارت بر عمليات انتقال وجه در اين فرايند بر عهده شرکت شاپرک نيست، ادامه داد: طبق الزام بانک مرکزي، نظارت بر عملکرد اپليکيشن‌هاي کارت به کارت بر عهده بانک‌هايي است که با آنها طرف قرارداد هستند و شاپرک در اين زمينه مسئوليتي ندارد.

رمزهاي يکبار مصرف از ابتداي خردادماه امسال جايگزين رمزهاي دوم ثابت بانکي مي شود.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17702
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي