سرویس اينترنت ۱۳۹۸/۲/۲۰ - ۱۹ : ۴۲ شماره: 17704
تعداد دامنه‌هاي فارسي از يک ميليون گذشت
در حال حاضر بيش از يک ميليون دامنه فعال با پسوندهاي مختلف در مرکز ثبت دامنه کشوري ايران ثبت شده که پسوند دات‌آي‌آر (ir.) بيش‌ترين دامنه‌ي فعال را از آن خود کرده است.

ticnews- پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي از جمله مراکز اصلي براي ثبت دامنه‌هاي اينترنتي به شمار مي‌رود و هر کاربري که تمايل به ثبت دامنه‌اي براي بازگشايي سايت خود داشته باشد، بايد به سايت اين مرکز و يا يکي از نمايندگان فعال آن در سطح کشور مراجعه کند. اين پژوهشگاه هم‌چنين آماري دقيق از دامنه‌هاي ايراني را به دست مي‌دهد.

مرکز ثبت دامنه کشوري ايران زيرمجموعه پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي است و وظيفه ثبت دامنه‌ها در ايران را برعهده دارد. شايد گستره‌ي دامنه‌هاي سطح بالايي مانند Com، Net، Org و Info که در سراسر وب وجود دارند و زمينه درخواست براي اين دامنه‌ها در تمامي کشورها باز است، بسيار گسترده باشد که برآورد آماري دقيق از آن‌ها کمي مشکل شود، اما مرکز ثبت دامنه آمار آخرين دامنه‌هاي ثبت‌شده را به دست مي‌دهد.

دامين يا دامنه (Domain) نامي است که وب‌سايت از طريق آن قابل دستيابي خواهد بود. به طور کلي دامنه از دو بخش نام و پسوند تشکيل شده است. نام دامنه بخشي است که گوياي نام برند يا فعاليت شما بوده و آن را به دلخواه خود انتخاب مي‌کنيد. پسوندهاي مجاز و معتبر در واقع پسوندهايي هستند که توسط کميته مخصوص تأييد و تصويب پسوندها يعني ICANN تأييد شده باشند. نمونه‌اي از پسوندهاي متداول com، org و ir هستند. انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسيار مهم بوده و همچنين در رتبه‌بندي (Ranking) نتايج جست‌وجوي گوگل نيز تأثيرگذار است.

آخرين آمار دامنه‌هاي ثبت‌شده

طبق آخرين آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوري ايران، از ابتداي ثبت دامنه‌هاي فارسي در کشور تاکنون يک ميليون و 52 هزار و 470 دامنه ثبت شده است و از بين پسوندهاي ثبت‌شده‌ي فارسي، پسوند ir با يک ميليون و 43 هزار و 967 دامنه‌ي فعال در صدر قرار دارد. درواقع بيش‌ترين سهم متعلق به همين پسوند است؛ به طوري که از ميان ديگر پسوندهاي فارسي، هر کدام کمتر از 5000 دامنه را ثبت کرده‌اند.

دامنه‌هايي که بيش‌تر از 1000 مورد ثبت‌شده دارند، co.ir با 3964 مورد، دامنه ايران با 1875 مورد و دامنه ac.ir با 1341 دامنه‌ي فعال هستند. هم‌چنين دامنه‌هاي ديگري وجود دارند که کمتر از 1000 مورد به نام آن‌ها ثبت شده است. دامنه id.ir با 505 مورد، دامنه org.ir با 304 مورد، دامنه sch.irبا 260 مورد و دامنه gov.ir با 221 مورد نيز در رتبه‌هاي بعدي ليست قرار دارند. کمترين دامنه ثبت‌شده نيز متعلق به دامنه net.ir با 33 دامنه فعال است.

ثبت دامنه ملي «دات‌آي‌آر» (IR.) يکي از اقدامات مؤثر در قلمرو اينترنت ايراني محسوب مي‌شود که توانست مشخصه‌اي تعيين‌شده براي هويت ايران در فضاي اينترنت شکل دهد. اين اقدام از سوي مرکز تحقيقات فيزيک نظري و رياضيات انجام شد که هنوز هم به عنوان تنها نهاد ثبت اسامي قلمرو دامنه‌هاي اينترنتي در ايران به رسميت شناخته مي‌شود.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17704
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي