سرویس گوناگون ۱۳۹۸/۹/۱۳ - ۲۲ : ۲۸ شماره: 18017
جفاي دستگاه‌هاي دولتي به مردم
رئيس کميته فضاي مجازي کميسيون فرهنگي مجلس ادعاي پيشرفت 80 درصدي اين شبکه توسط وزارت ارتباطات را رد کرد و گفت: راه‌اندازي فيبرنوري و کابل‌کشي در برخي مناطق، خواسته‌اي نيست که از وزارت ارتباطات براي تحقق اين شبکه داشتيم.

تيک نيوز- مريم اويسي، اين روزها که موضوع اينترنت داغ شده است، شبکه ملي اطلاعات نيز يکي از دغدغه‌هاي مردم محسوب مي شود، از نهادهايي که براي تحقق شبکه ملي اطلاعات نقش ويژه‌اي را ايفا مي‌کنند مي‌توان به مجلس شوراي اسلامي اشاره کرد، نهادي که براي قانون‌گذاري و نظارت بر فعاليت دولت در اجراي قوانين، به عنوان نمايندگان مردم، بايد همت کند و خواسته‌هاي به حق ملت را پيگيري کنند.

شبکه ملي اطلاعات مي‌تواند از آثار زيانباري نظير هزينه‌هاي گزاف و بي مورد حمله اطلاعات کشور به خارج و مجدداً وارد نمودن آنها به داخل کشور جلوگيري کند، همچنين با عدم راه‌اندازي اين شبکه، تمامي اطلاعات ملي کشور قابل دسترس است و عدم امکان برقراري ارتباطات امن و پايدار ميان دستگاه‌ها و مراکز حياتي و استراتژيک کشور به صورت کاملا مستقل داخلي و حفاظت شده وجود دارد.به همين دليل الزامات راه اندازي اين شبکه، در سندي تدوين شده است.

تعدادي از مخاطبان در سامانه فارس من نيز خواستار بررسي موضوع شدند و اين سؤال برايشان مطرح شده بود که آيا ايران صاحب اينترنت ملي مي شود؟

يکي از افرادي که مي‌تواند در حوزه فناوري اطلاعات و شبکه ملي اطلاعات نظرات و فعاليت‌هاي مجلس شوراي اسلامي را بازگو کند، نصرالله پژمانفر است؛ پژمانفر نماينده مجلس شوراي اسلامي و رئيس کميته فضاي مجازي کميسيون فرهنگي مجلس است که درباره لزوم راه‌اندازي سريع‌تر شبکه ملي اطلاعات با ما گفت‌وگو کرده است. آنچه در اين گفت‌وگو مي‌خوانيد:

* يک تعريف کلي از شبکه ملي اطلاعات

* چگونه امنيت مردم در فضاي مجازي تأمين شود؟

* دست اندازهاي پيش رو

* جفاي دستگاه‌هاي دولتي به مردم با عدم تحقق شبکه ملي اطلاعات

يک تعريف کلي از شبکه ملي اطلاعات

فارس: در ابتدا درباره شبکه ملي اطلاعات و لزوم راه‌اندازي آن توضيح دهيد.

پژمانفر: همان‌طور مي‌دانيد شبکه ملي اطلاعات يک ضرورت اجتنا‌ب‌ناپذير براي کشور محسوب مي‌شود؛ چراکه نه‌تنها در کشور ما بلکه ساير کشورها که در ارتباطات و فناوري اطلاعات حرف اول را مي‌زنند به دنبال اين شبکه بوده و هستند، قبل از آنکه بخواهيم درباره ضرورت ايجاد شبکه ملي اطلاعات صحبت کنيم، بايد يک تعريف درست از اين شبکه داشته باشيم.

شبکه ملي اطلاعات حاکميتي در فضاي مجازي براي حفظ حقوق مردم است  و ما نيز به دنبال حفظ حمايت‌هاي لازمي که براي شکل‌گيري مناسب اين شبکه وجود دارد هستيم تا  نيازهاي مردم تامين شود.

همان‌طور که در حوزه فيزيکي، حاکميت تامين‌کننده آسايش و امنيت مردم است و زيرساخت‌هاي لازم را براي اين موضوع فراهم مي‌کند، بايد در فضاي مجازي نيز اين امنيت وجود داشته باشد.

چگونه امنيت مردم در فضاي مجازي تأمين شود؟

فارس: چگونه مي‌توان امنيت لازم را در فضاي مجازي براي مردم ايجاد کرد؟

پژمانفر: همان‌طور که حاکميت براي فضاي واقعي زيرساخت لازم را ايجاد مي‌کند، بايد در فضاي مجازي نيز فضايي را ايجاد کنيم که خدمات با کيفيت و قيمت مناسب در اختيار مردم قرار گرفته و مردم به سهولت آن را دريافت کنند.

متاسفانه امروز ما در اين موضوع با برش‌هايي که برخي از مسؤولان در اين بخش ايجاد کرده‌اند، دچار مشکلاتي شده‌ايم.

دست اندازهاي پيش رو

فارس: چه مشکلاتي پيش روي راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات قرار دارد؟

پژمانفر: همان‌طور که گفتم مسؤولان برش‌هاي ناصوابي در تعريف شبکه ملي اطلاعات ايجاد کردند که باعث شده است برخي از اشخاص تعبير غلطي داشته باشند، يکي از مصداق هايش اين  است که وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در اين قضيه ادعا مي‌کند که 80 درصد شبکه ملي اطلاعات را به انجام رسانده است.

ادعاي تحقق 80 درصدي شبکه ملي اطلاعات،غلط است

فارس: يعني از نظر شما اين ادعاي وزارت ارتباطات که توانسته 80 درصد شبکه ملي اطلاعات را محقق کند ادعاي نادرستي است؟

پژمانفر: آنچه که وزارت ارتباطات اعلام کرده اين است که بالغ بر 80 درصد شبکه ملي اطلاعات که به آنان واگذار شده انجام شده است و اين به اين معني است که مردم به 80 درصد از خواسته‌هاي خود به فضاي مجازي از لحاظ قانوني رسيده‌اند. تعبير درست از اين ادعا اين است که اگر مردم به 80 درصد خواسته خود رسيده باشند، شبکه ملي اطلاعات محقق شده است، حال اين که اين وزارتخانه به غير از فيبر نوري و استفاده از سيم و چند کابل براي توسعه روستايي هيچ اقدام ديگري را براي شبکه ملي اطلاعات انجام نداده است.

کابل کشي و فيبر نوري خواسته ما از اين وزارتخانه نبود

فارس: از نظر شما وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات چه وظايفي را براي تحقق شبکه ملي اطلاعات دارد؟

پژمانفر: به طور قطع ايجاد و راه‌اندازي فيبر نوري و کابل‌کشي در برخي مناطق، خواسته و انتظاري نيست که از وزارت ارتباطات براي تحقق اين شبکه داشتيم. شبکه ملي اطلاعات در کنار توسعه زيرساخت‌ها نياز به پلتفرم‌هاي متعددي دارد که پشتوانه نيازهاي مردمي باشد و اين نيازهاي ارتباطي را پاسخ داده و تامين کند. امروز به ايجاد پلتفرم‌ها و خدمات و ارائه سرويس‌ها توجه چنداني نمي‌شود.

مردم در دنيا از خدمات مختلفي به عنوان خدمات دولت الکترونيک در فضاي مجازي استفاده مي‌کنند که اين خدمات توانسته زندگي مردم را تسهيل کند و از رفت و آمدهاي بيهوده و کاغذبازي‌هاي اداري آنها را رها کند. اگر ما کشورمان را در مقابل چنين کشورهايي يک مقايسه ساده کنيم، متوجه مي‌شويم که فاصله فراواني با اين کشورها داريم. حتي مردم ما به اين نوع از خدمات آشنا نيستند و آگاهي ندارند.

فعاليت براي تحقق پلتفرم شبکه ملي اطلاعات

فارس: چه کارهايي براي راه‌اندازي پلتفرم‌هاي موردنياز شبکه ملي اطلاعات انجام شده است؟

پژمانفر: در اين موضوع راه‌اندازي پلتفرم‌ها و سرويس‌هايي که نياز دارد در کنار محتوايي که مردم به آن احتياج دارند معنا پيدا مي‌کند و از جمله مسائل و بخش‌هاي مختلفي که مردم با آن مواجه هستند، اين موضوع است که چگونه مي‌توان از شبکه ملي اطلاعات و دولت الکترونيک براي کاهش مراجعه براي فرايندهاي اداري استفاده کرد.

بايد اين سوال مطرح شود که آيا مردم موتور جستجوي ايراني قوي دارند و فضاي زيرساختي براي فعاليت در بستر شبکه ملي اطلاعات براي آنها فراهم است؟ با پاسخ دادن به اين سوال‌ها مي‌توان پلتفرم‌هاي موردنياز را طراحي و به راه‌اندازي سريع‌تر شبکه ملي اطلاعات کمک کرد.

فارس: به نظر شما راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات تا چه حد مي‌تواند به کاهش هزينه‌هاي ناشي از استفاده از اينترنت جهاني کمک کند؟

پژمانفر: متاسفانه آنچه که شاهد آن هستيم اين موضوع است که امروز تمام اينترنتي که در کشور مورد مصرف قرار مي‌گيرد، مربوط به اينترنت بين‌المللي است که بر اساس گزارش‌هاي داده شده مردم با استفاده از اينترنت بين‌المللي هزينه‌هاي زيادي را صرف مي‌کنند و هزينه‌هاي گزافي براي استفاده از سرورهاي خارجي شده است.

اين به اين معني است که گران‌ترين اينترنت را مردم به ناچار بايد استفاده کنند که البته در مقايسه با کشورهاي اطراف ما هم قيمت گزافي براي اينترنت پرداخت مي‌کنيم و هم اينترنت بي‌کيفيتي را به مردم ارائه مي‌کنيم.

بسياري از سرورهاي اينترنت جهاني در کشورهاي آمريکا و کانادا قرار دارد و به دليل فاصله ما با اين کشورها هم امنيت داده‌ها پايين آمده و هم افت کيفي زيادي را شاهد هستيم.

فارس: به نظر شما چرا تعبيرهاي نادرست از شبکه ملي اطلاعات ايجاد شده است؛ چراکه برخي از کاربران و مخاطبان نيز از وضعيت شبکه ملي اطلاعات ابراز نگراني کردند و حتي برخي گمان مي‌کنند که ايجاد اين شبکه موجب مي‌شود تا ما به اينترنت جهاني متصل نباشيم، نظر شما درباره اين موضوع چيست؟

پژمانفر: آنچه که واضح است اين است که به طور عمدي تعابير غلطي در تعريف شبکه ملي اطلاعات و فضاي مجازي ارائه کردند و بخشي از آنها ادعاهاي غيرواقعي در باره اين موضوع است که مي‌خواهند با ايجاد تعابير غلط مردم را از اين شبکه نااميد کرده يا آنها را از راه‌اندازي آن نگران کنند.

اين درحالي است که در کره جنوبي تمامي مردم از اينترنت داخلي استفاده مي‌کنند، به اين ترتيب که 93 درصد استفاده مردم از اينترنت داخلي است و تنها 7 درصد استفاده آنها مربوط به اينترنت بين‌المللي مربوط مي‌شود، لطفا به اين موضوع توجه کنيد که آنها از اينترنت داخلي استفاده مي‌کنند و نه اينترانت يا همان شبکه داخلي، بلکه اينترنت که نشان از قدرت بالاي شبکه ملي اطلاعات آنها دارد.

فارس: با وجود آنکه تمامي کارشناسان و صاحب‌نظران اين حوزه از لزوم راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات سخن مي‌گويند اما اين همچنان اين شبکه راه‌اندازي نشده است، به نظر شما چه دليلي براي توقف کار و يا پيشرفت آرام کار وجود دارد؟

پژمانفر: متاسفانه امروز يک وضع نامناسبي در موضوع شبکه ملي اطلاعات ايجاد شده است و با وجود آنکه اين شبکه مصوبه شوراي عالي فضاي مجازي است و بايد اين شورا در ارتباط با اين موضوع فعاليت‌هايي بکند، اما دست اين شورا هم بسته است و دستگاه ها براي همکاري با آن هيچ اقدامي نمي‌کنند.

جفاي دستگاه‌هاي دولتي به مردم با عدم تحقق شبکه ملي اطلاعات

فارس: يکي از مسائلي که در گفت‌وگو با مسؤولان وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات مطرح شد اين موضوع است که برخي از دستگاه‌ها و نهادهاي دولتي براي راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات همکاري نکرده و داده‌هاي خودشان را براي قرارگيري در بستر مرکز ملي تبادل اطلاعات در اختيار قرار نمي‌دهند. در اين باره مجلس فعاليتي انجام داده است؟

پژمانفر: همان‌طور که پيش از اين گفتم تحقق شبکه ملي اطلاعات مصوبه شوراي عالي فضاي مجازي است و اين شورا بايد در اين ارتباط از اهرم‌هايي استفاده کند. اگر دستگاه‌هاي مختلف به خصوص دستگاه‌هاي دولتي پاي اين کار نيايند، نمي‌توان انتظار داشت تا شبکه ملي اطلاعات راه‌اندازي شود و عدم حضور دستگاه‌هاي دولتي در اين طرح واويلاست.

دستگاه‌هايي که دارند از مردم حقوق مي‌گيرند و از خدمات محتوا و پلتفرم‌هايي استفاده مي‌کنند که پول آن را مردم داده‌اند. اگر پاي کار نيايند و اطلاعاتشان را در اختيار شبکه ملي اطلاعات نگذارند، جفا در حق مردم کرده‌اند.

همچنين در کنار اين موضوع متوليان شبکه ملي اطلاعات هم اسامي‌شان روشن و شفاف است و وظيفه دارند که اين موضوع را پيگيري کنند.

شوراي عالي فضاي مجازي به عنوان نهادي که بر گزارش‌هاي راه‌اندازي اين شبکه نظارت دارد، موظف است که براي همکاري دستگاه‌ها اقدامي کند، همچنين رئيس‌جمهور نيز بايد براي راه‌اندازي اين شبکه تلاش کند و دغدغه اين موضوع را داشته باشد.

منبع: فارس

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 18017
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي