سرویس ICT داخلي ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۵ : ۶ شماره: 18053
داستان هک وب‌سايت وزارت ارتباطات
مرکز ماهر درباره ادعاي هک و نفوذ به وب‌سايت وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، اطلاعيه‌اي صادر کرده و نوشت: در اين رويداد هيچ‌گونه نفوذ و دسترسي غيرمجاز و يا اعمال تغييري در محتواي وب‌سايت صورت نگرفت.

تيک نيوز- بخشي از سايت وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات روز دوشنبه 22 دي ماه مورد حمله سايبري قرار گرفت و هکر که خودش را OP999  معرفي کرده بود، به بخشي از اين سايت نفوذ کرد و متني اعتراض‌آميز را در آن منتشر کرد.

حمله‌اي که به سايت وزارت ارتباطات اتفاق افتاده بود، از نوع «ديفيس (Deface)» بود؛ يعني حالتي که در آن فرد مهاجم، در صفحه پورتال خبري سايت تغيير ظاهري ايجاد مي‌کند تا ثابت کند که توانسته به سيستم نفوذ پيدا کند. البته پس از آگاهي از اين حمله، مسوولان سايت، سرورهاي سايت را خاموش کرده تا بتوانند پس از آسيب‌شناسي و رفع مشکل، دوباره سايت را به حالت اوليه برگردانند.

مرکز ماهر (مديريت امداد و هماهنگي رخدادهاي رايانه‌اي) اطلاعيه‌اي درباره اين جمله نوشت: در ساعات اوليه بامداد روز 22 دي 1398 ادعايي در شبکه‌هاي اجتماعي مبني بر ديفيس شدن برخي از زيردامنه‌هاي ict.gov.ir از سوي يک گروه هکري مطرح شد. با تکيه‌بر همکاران، ابزارها و فناوري‌هاي مورد استفاده، در چند دقيقه موضوع توسط مرکز ماهر رصد و مشخص شد که مهاجم با سوءاستفاده از يک فرم گزارش‌دهي، اقدام به بارگذاري يک فايل متني در وب‌سايت کرده است. اين موضوع در همان زمان پيگيري شده و محدوديت‌هاي لازم بر اين قابليت گزارش‌دهي اعمال شد.»

در اين اطلاعيه همچنين تاکيد شده است: «در اين رويداد هيچ‌گونه نفوذ و دسترسي غيرمجاز و يا اعمال تغييري در محتواي وب‌سايت صورت نگرفت. لازم به توضيح است اين قابليت بارگذاري فايل صرفا اجازه بارگذاري فايل‌هاي بي‌خطر جهت ارائه خدمت به کاربران را ارائه مي‌کرد. از سوي ديگر ادعاي مطرح‌شده در خصوص از دسترس خارج شدن وب‌سايت پس از اين رخداد نيز مطلقا صحت نداشته و دسترسي با وب‌سايت به‌طور پيوسته برقرار بوده است.»

البته اطلاعيه مرکز ماهر در حالي شامگاه روز سه‌شنبه 24 دي ماه منتشر شده که اين اتفاق به اذعان خود اين مرکز، در ساعات ابتدايي روز 22 دي ماه رخ داده است. هرچند مسوولان اين حوزه معتقدند حملاتي از اين دست همواره به سايت‌هاي دولتي اتفاق مي‌افتد، کما اينکه عنوان شده بود در سال گذشته 33 ميليون حمله با سپر دژفا خنثي شده و حمله موفقي از آنها صورت نگرفته است.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 18053
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي